aksak sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


aksak kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : Aksayan , Hafifçe topallayan

<< aks aksakal >>


aksak kelimesi nasıl okunur?android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te aksak kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 4 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. uğur yücel'in aynı anda hem bir sakatı, hem bir karadenizliyi, hem de uzman bir hırsızı başarıyla yansıttıp inandırıcı oyunculuk dersi verdiği hırsız polis dizisi karakteri.
 2. topal anlamı vardır, aksak timur vardır tarihte. ritim olarak da geçer, aksak ritim diye.
 3. uğur yücel'in feci bir lazkopat'ı canlandırdığı. müthiş, aşmış, pislik karakter.
 4. ankara ilinin Kızılcahamam ilçesine bağlı bir köy.nnilçenin tüm köyleri için:nn (bkz: Kızılcahamam)
 5. beklemek gibi akmasını nkanmak hevesindeyken nbir an umutsuz nsonra şarıldar gibi npervasız.nnhabercisi gibi güneşin nyakmaya gelen, üşüyen.
 6. özellikle babasıyla olan sahnelerde seyirciyi manevi yönden çöküntüye uğratan karakter olur kendileri.
 7. türk müziğinde bir küçük usul. dokuz zamanlı, altı vuruşludur. bu usule şarkılarda, köçekçelerde, türkülerde,seyrek olarak da oyun havalarında ve sazsemailerinin dördüncü hanelerinde rastlanır. bir kat ağırına ağıraksak, bir kat hızlısına yürüraksak denir.
 8. (bkz: hırsız polis)
 9. musiki'de Dokuz zamanlı ve altı vuruşlu, sekiz­lik birimle yazılan bir küçük usuldür. Aksak usulüne bu isim, çift zamanlı ol­mayışı ve 2+1 şeklinde bitişi dolayısıyla verilmiştir. Daha çok aruzun hezec bah­rinde yazılmış güftelerin bestelenme­sinde kullanılmıştır. Ayrıca remel bah­rinde ve hece vezniyle yazılmış bazı güf­telerin de bu usulle ölçülerek bestelen­diği görülmektedir.nnBir Sofyan ve bir Türk Aksağından meydana gelir.nnBirinci vuruş : DÜ-ÜM 2 zamanlı - kuvvetli nikinci vuruş : TE l zamanlı - yarı kuvvetli nÜçüncü vuruş : KE l zamanlı - zayıf nDördüncü vuruş : DÜ-ÜM 2 zamanlı - kuvvetli nBeşinci vuruş : TE-EK 2 zamanlı - yarı kuvvetli nAltıncı vuruş : TEK l zamanlı - zayıftır.nnörnek eserler;nn (bkz: arabaya taş koydum) n (bkz: adını anmayacağım) n (bkz: bağdat yolu) n (bkz: ben kalender meşrebim) n (bkz: bu akşam gün batarken gel) n (bkz: bilmem bu gönülle ben) n (bkz: biz heybelide her gece) n (bkz: çamlıca yolunda aşıkı kolunda) n (bkz: gözlerin bir içim su) n (bkz: gönlüm seher yeli gibi) n (bkz: kalamış) n (bkz: pencerenin perdesini) n (bkz: tel tel taradım zülfünü) n (bkz: şu karşıki dağda bir yeşil çadır) n (bkz: yangın olur biz yangına gideriz)
 10. muhteşem ötesi bir murat ak şarkısı. behzat ç' de dinledikten beri başka şarkı dinleyemiyorum.nnhttp://video.uludagsozluk.com/v/aksak-80076/ n n n n n n n n n n n n n n n n n n
 11. yeni keşfedilen murat ak şarkısıdır. Dinleyin. Dinletin.
 12. yorma kendini hiç yoktan.. nvaziyet inan ki boktan... nyanıma yaklaş yavaştan.. nsarıl derdime..nndiye sözleri olan murat ak şarkısı. pilli bebek şarkılarını anımsatmadı değil. nhttps://www.youtube.com/watch?v=AcE4K6uYEL8 +n n

senin aksak kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap