destur sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


destur kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : müsaade, izin

<< destroyer destursuz >>


destur kelimesi nasıl okunur?android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te destur kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 4 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. agir ol anlaminda bir laf..
  2. gece sokakta i$eme hali soz konusu oldugunda soylenmesi gereken sihirli kelime. inani$a gore, i$emek icin genelde kuytu bir yer secilir. kuytu yerde cin olma ihtimali yuksektir. destur diyerek cinlerin etraftan uzakla$masi saglanir. aksi takdirde ki$i cinin uzerine i$eyerek hayra vesile olmayacak olaylarla kar$ila$abilir.
  3. bkz: dest bkz: ur
  4. bir deste ur anlamindaki sozcuktur. burada e harfi ortanca unlu uyumuna gore dusmustur. bu bir deste ur, kanser arastirmalarinda kullanilmakta, arastirmaci kisilikteki doktorlarin destur kanser akilli ol artik demesine mahal vermektedir.
  5. kisinin hassiktir bu ne lan diyebilecegi bir pozisyona gecmeden hemen once kullanabilecegi, koprudan once son cikis mahiyetinde duygu yuklu bir soz. destur der ve gerekli bir dizi onlemi seri sekilde alirsiniz. ondan sonra da basima ne geldiyse benim hiyarligimdan degil, kara bahtim kor talihim yuzunden ayagina yatabilirsiniz. evet.
  6. -dur su agacin dibine iseyim ben -isemeden once destur de de cin çarpmasın gece gece -. . .
  7. izin,müsaade
  8. izin isteme,izin alma anlamındadır. ayrıca bazı tarikat törenlerinde şeyhten, yapılacak iş için izin isteme anlamında da kullanılmışlığı vardır.
  9. yol verin, savulun, izin verin anlamlarinda da kullanilan bu ünlem, karanlik, issiz yerlere pis veya atik su dökerken cin çarpmasin diye yüksek sesle de söylenirmis.
  10. bkz: seyahat acentesı

senin destur kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap