determinist sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


determinist kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : belirlenimci

<< determinasyon determinizm >>


determinist kelimesi nasıl okunur?android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te determinist kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. kaderini değiştiremeyeceğine inanan kişiler. predestinasyonistler. kaderciler bkz: fatalizm
  2. determinist tam anlamıyla kaderci olmasa bile kainatın kuruluşu ile birlikte tüm geleceğin de hesaplanabilir bir şekilde belirlendiğini öngörür. mamafih quantum mekanigi ve onun rastlantısal yapısı dolayısıyla pek fazla determinist kalmamıştır kanaatimce günümüzde; hatta bir ben kaldım herhalde. he bi de einstein için determinist derlerdi, varın gerekli bağlantıyı siz kurun.
  3. diyorum ki, hatları belirgin olsun, bir yırtmaç bulunsun, seksapel yüksek olsun, diyen er kişidir.
  4. determinist bir insanın at gözlüğü takmadığı sürece iyi bir insan olma olasılığı yüksektir. at gözlüğü takanların tuhaf komplo teorileri olabiliyor. nedeni bulamayınca neden uydurabiliyorlar sözgelimi.
  5. demerministlere göre, mesela insanın irade ve eylemleri içten ve dıştan gelen nedenlerle belirlenmiştir. bireyin içinde bulunduğu şartlar iradeyi belirler ve kişinin özgür karar vermesini engeller. işte bu nedenle insan ahlaki eylemde özgür değildir. işte buna da determinizm gerekircilik yaklaşımı denir.
  6. bkz: sigmund freud
  7. evrendeki her sonucun, her olayın gerçekte bir nedeni ya da nedenleri bulunduğunu, doğanın nedensel yasalara tabi olduğunu ve evrende hiçbir şeyin nedensiz olmadığını savunan kimse.
  8. bkz: determinizm
  9. böcekler deterministtir.

senin determinist kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap