diğerk sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


diğerk kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : özgecil, özgeci

<< diğeri dijital >>


diğerk kelimesi nasıl okunur?android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te diğerk kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 3 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. bkz: altruist
  2. bkz: how to be good
  3. farsçadır.
  4. one tree hillde peytonın brooke için rujla aynaya yazdığı sevgi dolu mesajda yer alan selfless kelimesi için altyazı çevirmenlerinin uygun gördüğü kelime..yeminle duygulandım empatik kelimesini falan seçmedikleri için..gerçi diğergâm olarak yazsalardı daha güzel olurdu ama neyse..bu da böyle bir anımdır..
  5. son günlerde şahan gökbakarın oynadığı turkcell reklamlarında bir kelime var. sencil olmak. şahan gökbakarın oynadığı, tosun, yiğeninin nişanlısı olan, yabancı damat a bencil olmayacaksın, sencil olacaksın diyor. buradaki sencil sözünü duyunca aklıma geldi, diğerkamlık. sencil olmak eşittir diğerkamlık.
  6. empatiden farklı bir şey bence. daha kâmil bir varoluş haline işaret ediyor. empatiyi küçümsemek için söylemiyorum zinhar, fakat burada onu aşan bir hal mevzubahis. kendisinden gayrısını sadece anlayan değil, onun derdiyle dertlenen, onun acısını içinde hisseden. kendisinden çıkarak diğerinin hakikatini hisseden. bizi şüphesiz olduğumuzdan çok daha iyi bir insan yapan bir hal bu, çok ama çok kıymetli.
  7. belki de; aşık ile aynı anda, aynı sahibi tasvirlememesi, sahip açısından hayırlı olan sıfat.
  8. o kadar zarif bir sözcük ki insan kullanmaya kıyamıyor.

senin diğerk kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap