difüzyon sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


difüzyon kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : geçişme

<< difteri diga >>


difüzyon kelimesi nasıl okunur?android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te difüzyon kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 3 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. maddelerin çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçişi..bu maddelerin sıvı olması ve ortamda yarı geçirgen bir zar bulunması halinde diffüzyon yerine osmoz terimi kullanılır
  2. tuzla-topkapi otobusunde ayakta durabilmek icin bir yere tutunmaniza gerek yoktur, o kadar kalabaliktir ki zaten kimin eli kimin dötünde belli degildir- iste bu otobuste yurdum insani ön kapidan arka kapiya dogru difuzyonla ilerler.
  3. çok yoğun ortamdan az yoğun ortama enerji ve enzim kullanılmadan yapılan geçişmedir, yayılmadır. iki ortamın konsantrasyonu eşitleninceye kadar devam eder. ölü hücrelerde de meydana gelebilir.
  4. ayrica akiskanlar mekanigi ve termodinamik icerisinde gerceklesen stokastik surecler drift ve difuzyon olmak uzere iki bolumden olusur. difuzyon, modele gore degismekle birlikte, genelde brownian motion diye tabir edilen random bir yol izler.
  5. bkz: kirkendal etkisi
  6. moleküllerin hareket enerjileriyle çok yoğun ortamdan az yoğun ortama hareket etmesi.
  7. bir odada bulunan gazların, odanın her yerinde aynı miktarda olması da difüzyonla açıklanabilir. kokunun yayılması da bir difüzyondur. hücrede enerji kullanılmadan yapılan madde alışverişi olarak da söylenegelmiştir. enerji harcanan madde transferleri için: bkz: aktif taşıma bkz: endositoz bkz: ekzositoz bkz: fagositoz bkz: pinositoz
  8. bkz: interpol bültenleri
  9. her gördüğümde özellikle pazar sabahları kahwaltı sonrası, keşke o sıvı su olsaydı diye iç geçirdiğim sewdiğim bi tepkime ortamıdır. diğer tepkimelere benzemez, kendine özgü bi ambiansı bulunmaktadır.
  10. yakında tum dunyayla aynı anda turkiyede olması beklenen urun/hizmet.

senin difüzyon kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap