dinamit sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


dinamit kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : tutku, hırslı, korkunç, şiddetli, heyecan, özlem

<< dinamikleştirme dinamitlenmek >>


dinamit kelimesi nasıl okunur?android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te dinamit kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 7 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. bkz: yanan bir fitil nasil sondurulur
  2. yol açmada da kullanılır...
  3. bkz: alfred nobel.
  4. 6900 m/s hızla yanan bir patlayıcıdır. ateşleyiciye ihtiyacı vardır, 230 derecenin üzerinde patlar. ateşe atıldığında patlamaz. sıkışık haldeyken 700 m/sye kadar olan darbelere dayanabilir. gevşek haldeyken çok daha hızlı darbelere dayanabilir. el bombalarında kullanılır. oksijen içermediği için oksijen içeren bileşiklerle karıştırılmadan kullanılırsa tam yanmaz ve siyah bir duman bırakır.
  5. bkz: yanma hızının m/s ile belirtilmesi
  6. isveçli kimyager. alfred nobel bir gun labaratuvarinda calisirken masada duran nitrogliserin tupu masadan asagi duser, nobel o anda ne yapacagina karar veremezken yerde duran kumun uzerine dusen nitrogliserin patmalaz, bunu goren nobel bu kuma sekil vererek dinamit lokumunu olusturur, bir cok icat gibi buda tesadufen olmustur, nobel bu icadin tas ocaklari icin inanilmaz bir bulus oldugunu dusunsede daha cok kotu amaclar icin kullanilmistir.
  7. yapiminda yer fistiginin onemli yer aldigi patlayici.
  8. kiesel ile nitrogliserin oluşan patlayıcı madde. mucidi alfred nobel ayrıca patentinide almış.şimdiki nobel ödülleri bu ve benzeri 300 ün üzerinde icadinin patentinin getirdiği gelirle desteklenip dağıtılıyor evet evet toplanan para kazananlara dağıtılıyor.tabi mirası ve sorumluluğu üslenen tıp örgütünün yönetimi bi dalavere çevirmiyorsa.
  9. 1867 yılında bulunmuştur.

senin dinamit kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap