dingin sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


dingin kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : mecalsiz, yorgun, durgun, sakin, kımıldamayan

<< dingildemek dinginlik >>


dingin kelimesi nasıl okunur?android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te dingin kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 1 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. hareketsiz, durağan, rahat, ferah, özgür, ben...
  2. insanlar davranirken keskin ve belki asiri noktalarina baskalarinin ve kendilerinin alismasi, marjinal davranis degisim payinin dusuklesmesi, o kisinin davranisinin belli bir ranj icinde gidip gelmesi, kimseye batmamasi, kendi yagiyla kavrulmasi, eski tepkileri cekmemesi durumunda kisinin aldigi karakter ozelliginin sifat hali.
  3. asude..
  4. bir tymphony albümü http://tymphony.anafikir.com/dingin.html
  5. arthur schopenhauerın yazılarında sıkça kullandığı kelime.
  6. yansıma sözcük olma özelliği taşımaksızın manasına böylesine cuk oturan kelime pek nadirdir. barındırdığı incecik sesliler ve yumuşacık sessizlerle bünyeye dinginlik verir dingin.
  7. huzur verici.
  8. sanki illa ki yeşil olan. mavinin enerjisi fazla gelir, kırmızının tutkusu, sarının heyecanı, turuncunun neşesi, kahverenginin hüznü, morun ukalalığı. ama yeşil dingindir. yeşil illa ki dingin değildir belki, ama dingin illa ki yeşildir.
  9. ben değil ama; herkes gidecek hayatımdan. ben gidersem olmaz. zaten dinginlik arayanı bulmaz; o beni bulacak. çok huzursuz mutluluğum oldu. mutlu olmak kolay; ufak bir şey bile mutlu edebilir insanı. huzur ayrı. bir gün suyuma kimse taş atamayacak. sonra başka bir dingin suyla karşılaşıp, birbirimize karışacağız. buharlaşana kadar; neler saklayacağız...

senin dingin kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap