içtima sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


içtima kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : kavuşum, toplantı, toplanma

<< içtim içtimai >>


içtima kelimesi nasıl okunur?android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te içtima kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 8 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. askerlik sirasinda, sabah, oglen, aksam, gunde uc ogun yapilan yoklama... siraya girilir, cavus kelleleri sayar... olmayanlar tesbit edilir... devaminda marslar soyleyerek yemege gidilir.
  2. işbu yoklama esnasında kıpırdanılmayan, sigara içilmeyen, konuşulmayan, komtan emir vermedikçe esas duruşta beklenilen, yaklaşık 30 ila 45 dakika süren askerin ibadet yeridir.
  3. gunde 3 ogun tok karnina buz gibi karin ustunde yarim saatle bir saat arasi mecburi hizmet. mumkun oldugu kadar kacinilmasi gereken fakat cogunlugun bu sansa sahip olmadigi acaip kasinti sorunsal.
  4. kahvaltı-içtima-eğitim-içtima-öğle yemeği-içtima-eğitim-içtima-akşam yemeği-içtima...askerliğin nasıl bir programlanmış dejavu olduğunu bize kanıtlayan toplu askerlik seansı.
  5. coban ve koyunlar arasindaki saygi ve sevgi dolu saglikli iliski ve iletisim ornek alinarak tasarlanmis yarim saatlik ayakta durma seansi.
  6. sag bastan say ile baslayan tekmil ile son bulan, askerin gunde 3 ogun cektigi, eziyetler eziyeti sayim atraksiyonu..ozellikle yaz aylarinda yakan gunesin altinda, sirtta kamuflaj ayakta botla 45 dakika boyunca ayakta dikilmektir.
  7. nedense hep istima diye seslendirilir.
  8. arapça kökenli olan ve toplantı, toplanma anlamına gelen sözcük.
  9. denizciler buna taburderler ve içtima diyene ne diyo bu diye bakarlar.. genelde acemilikte piyade eğitimi gördükleri için eski acemi yeni usta askerler 1 hafta falan içtima deseler de hemen hizaya gelirler.

senin içtima kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap