ilam sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


ilam kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : anlatma, bildirme

<< ilahiyat ilan >>


ilam kelimesi nasıl okunur?android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te ilam kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 1 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. yargı bildirisi, yargı belgesi.
  2. ilan edilmiş bağlayıcı karar.
  3. pratikte, kararı veren mahkemenin taraf vekillerine verdikleri karar zabıtlarına da ilam denir. bkz: ilamlı icra takibi bkz: ilamsız icra takibi ayrıca bkz: kısa kararbkz: gerekçeli karar
  4. ilam, küçük çamlıcada bulunur. içinde çok güzel ve kalite bir cami vardır. osman nuri topbaş, burada ikamet eder zannedersem.
  5. bir davanın mahkemece nasıl bir hükme bağlandığını gösteren resmi belge
  6. malumun ilanı şeklindeki kullanımlar içinde anlamı yakın ilan kelimesi ile karıştırılabiliyor. ilan, aleni kelimesi ile aynı köke sahip olup, açığa vurmak görünür hale getirmek anlamındadır. ilam ise ilm bilmek kökünden ve anlam olarak malum, muallim kelimeleri ile ilişkili olup, bir şeyi bilinir hale getirmek bildirmek demektir. doğrusu malumu ilamdır.
  7. îlam, iranda kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bir şehir.
  8. bildirmek anlamına gelen ilâm, hadis ilminde, hocanın, elinde bulunan kitabı veya hadisi, bu benim filanca kimseden işittiğimdir diyerek öğrenciye göstermesidir. bu metodda öğrencinin, o hadisleri rivâyete izinli olup olmadığı konusunda herhangi bir ifade yer almaz. hadis âlimlerinin çoğunluğuna göre, ilâm yolu ile rivâyet makbuldür. a.g. kaynak: dini kavramlar sözlüğü.
  9. azîz mahmud hüdayi vakfının bünyesinde kurulmuş,sorumluluk ve özgüven sahibi, entelektüel birikim sahibi, dinî ve kültürel değerlere duyarlı, manevi ve ahlakî olgunluğa yönelen araştırmacı ve öğrenciler yetiştirmek derdinde olan ilmi araştırmalar merkezi.
  10. nepalin doğusunda bulunan, hindistanın sikkim eyaletine komşu vilayetidir. çayı meşhurdur. gerisi dağ taş işte..

senin ilam kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap