katalitik sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


katalitik kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : Tezgensel

<< katakulli kataliz >>


katalitik kelimesi nasıl okunur?







android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te katalitik kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. tüple çalışan, odanın boyutuna bağlı olmakla beraber iyi ısıtan ısıtıcı, soba.
 2. gittiğin her odayı ısıtma lüksünü sana veren pratik ancak hassas bünyeler için koku ve başağrısı yapan bir ısınma aracıdır.
 3. uyuyacağınız zaman kapatırsanız, uyanmayı riske etmeyeceğiniz ısıtıcı çeşidi.*
 4. yan yatırıp üstünde ekmek ısıtmayı denesen de başaramayacağın sadece kendisini ısıtan yüzyılın gereksiz icadı..
 5. gaz kokusu veren soba.
 6. Katalitik konvertör, ya da katalitik dönüştürücü, motorların egzozlarındaki (dışarı verdikleri gaz) çevreye zararlı maddeleri daha az zararlı maddelere dönüştüren aygıt. En yaygın uygulaması otomobillerdedir. Bir katalitik konvertörün yaptığı, tam olarak yanmamış hidrokarbonlara ikinci bir yanma ve kirletici gazlara bir indirgenme ortamı sağlamaktır. Bu yanma ve indirgenme birtakım katalizörler (platin, palladyum ya da rodyum) kullanılarak yapılır. ikinci yanma işlemi motor dışında gerçekleştiğinden bundan işe dönüştürülebilir enerji elde edilmez.nn Kimyasal tepkimeler nÜç yollu bir katalitik konvertörde aşağıdaki üç tepkime eşzamanlı olarak meydana gelir:nnKarbon monoksitin yakılarak karbon dioksite çevrilmesi: 2CO + O2 &#8594; 2CO2 nAzot oksitlerin azota indirgenmesi: NOx &#8594; O2 + N2 nYanmamış hidrokarbonların (yani yanmamış yakıtın) karbon dioksit ve suya dönüştürülmesi, yani yakılması: CxHy + nO2 &#8594; xCO2 + mH2O nBu üç tepkime, dengeli çalışma noktasında, yani yakıt-hava karışımı ne zengin ne de fakirken dengededir. Fakir karışımla çalışılırken yukarıdaki ilk iki tepkime üçüncüsünden daha çok gerçekleşir. Zengin karışımla çalışılırken ise üçüncü tepkime diğer ikisinden daha çok gerçekleşir, yani karışımın zengin olması nedeniyle tam olarak yanamayan yakıt, katalitik konvertörde yakılır. nhttp://tr.wikipedia.org/w.../Katalitik_konvert%C3%B6r
 7. asıl adının kataletik mi yoksa katalitik mi olduğu merak konusu olan , tüple çalışan ve önündeki ızgaranın altında kalan delikli süngersi sert yapının ısı etkisiyle kızarması olayı çocuklar tarafından hayranlıkla izlenebilecek türden bir soba cinsidir.mahalle esnafının dükkanlarında görülmesi muhtemeldir.
 8. sobalı evlerde sobaya yardımcı ya da diğer odaları ısıtmal için kullanılan soba çeşidi...
 9. (bkz: katolik)
 10. cocukken pazar gunleri resmi yikanma gunu oldugu icin cocuklar banyo yaparlar ve ardindan kis zamani usutup hasta olmasinlar diyerek karsisinda sicak tutulmaya calisildiklari isinma aracidir..
 11. sigara yakmak için de kullanılmış ateş kaynaklarından biri.
 12. ısınmak için küçük çaplı mekanları ısıtan, şiddetli baş ağrısına yol açan dandik bir ısınma aracı.
 13. yıllardır kullanılmadan bir köşede bekleyen lakin bir günden uzun süren elektrik kesintisi sürecinde beni soğuktan kurtaran pek bir saygıdeğer alet. evet kullanım maliyeti ek bir yüksek lakin günümüzde evde yer açılsın bahanesiyle eskicilere verilmeleri de pek bir üzmekte şahsımı. unutmayın bugünün yarını da var, kombi çalışmadığında başınızı çok taşlara vurursunuz.
 14. tüp ve elektrik enerjisi ile çalışabilen ısınmakta kullanılan şimdi ise evlerin bir köşesinde antik antik takılan nostalji olmuş eşya. nereye götürürsen orasını ısıtmaya amade, tekerlekli gereç.nnyaklaşık 15 yıl kadar öncesinde rutubeti eksik olmayan eski sobalı ikametgahımızda yaşamaya çalışırken, buzhane misali mutfakta sabah vakti okul öncesi kakvaltılarında ısınmaya yardımcı olurdu bilhassa. önüne takılan tel aparatına çaydanlığın yerleştirilebilmesi sayesinde çay demlenirdi. nnayrıca peteklerinin ısınmaya başlarken kızıllaşmasını izlemek ilginç gelirdi çocuk aklımıza.
 15. retroyu seven insanların hala kullandığı alet.
 16. merhum kazancı bedih'in ölüm sebebidir.

senin katalitik kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap