kodifikasyon sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


kodifikasyon kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : düzenleme

<< kodes kodik >>


kodifikasyon kelimesi nasıl okunur?android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te kodifikasyon kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 1 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. kanunla$tirma. bkz: hukuk
  2. türkçesi düzenleme olan kelime
  3. yayımlanan mevzuatın derlenip toplanması ve mevzuatta yapılan değişikliklerin ilgili ana mevzuata işlenmesi faaliyeti.
  4. uluslararası hukukun önemli bir alanıdır kodifikasyon. zira teamül kuralları da uzun yıllardır devletler arasında düzeni sağladıkları için kemikleşmiş hukuk kaynaklarıdır. fakat bunların yazısız olması zaman zaman sorun çıkarmaktadır. birleşmiş milletler bünyesinde sadece kodifikasyon için çalışan bir daire bulunmaktadır.
  5. uluslararası hukuktaki önemli kodifikasyonlardan birisi 1958 yılında denizcilik alanında yapılmış ve o güne kadar olan teamüller yazıya dökülmüş ve üç adet andlaşma metni ortaya çıkmıştır: karasuları ve bitişik bölge sözleşmesi, kıta sahanlığı sözleşmesi ve açık denizler sözleşmesidir. daha sonra ise bu üç sözleşme 1982de cenevre deniz hukuku sözleşmesi adı altında birleşmiştir. ancak, bu alanda pek çok sorun mevcudiyetini sürdürmektedir.
  6. uluslararası hukuk doktrinlerine göre artık teamül oluşturan birlikteliklerdeki kodifikasyondur ilişkinin adını koymak.

senin kodifikasyon kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap