menteşe sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


menteşe kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : reze, pencere, kapı

<< menşur mentor >>


menteşe kelimesi nasıl okunur?android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te menteşe kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. cisimler arasina monte edildiginde, eklem vazifesi goren, 2 kanat ve bu kanatlari ortadan baglayan bir milden olu$an malzeme.
  2. pomel, germen, fermuar, kelebek, çanak gibi çeşitleri olan kapı, pencere ve mobilya sektörlerinde bir malı diğerinden kalite olarak üstün kılmayı ilk elden beceren bir metal aksamdır.
  3. bkz: yalcin mentes
  4. bkz: reze
  5. muğlanın eski adı. osmanlı devleti 15. yüzyılın ba$larında mente$oğulları beyliğini bünyesine katınca bu bölgeye mente$e adını vermi$, osmanlı devletinin son dönemine kadar bu isim kullanılmı$tır.
  6. muğlanın kavaklıdere ilçesine bağlı bir belde. ayrıca belirtmeliyim ki kavaklıdere merkezine göre daha hareketli canlıdır.
  7. bkz: menteşeli
  8. boyumdan uzun, benden ağır iki kutuda 40 küsur ahşap parçanın 60 kadar vida ve çivi ile birleştirilip dolap haline gelmesi tek kişiyle yavaş yavaş iki saat sürerken bu menteşe denen epi topu 4 parçanın birleştirilip dengesinin sağlanması üç farklı kişinin ikili kombinasyonları ve iki güne rağmen gerçekleşmemiştir. öyle lanet bi o kadar da güzel bir alettir. http://www.pnryapi.com.tr/images/sam01721.jpg
  9. menteşe ilinin adı, 24.10.1926 tarih ve 4248 sayılı kararname ile muğla olmuştur. düstur 3. tertip, cilt: 7, 2. bası, devlet matbaası, ankara, 1944, s. 1681, 1682 tbmm albümü

senin menteşe kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap