metazori sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


metazori kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : zorla

<< metatez metelik >>


metazori kelimesi nasıl okunur?android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te metazori kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. zoraki, istemeden zorla yapılan
  2. bkz: ben biliyodum zaten
  3. yunanca halk deyiminden türkçeleşmiştir. halen günlük yunanca konuşma dilinde kullanılmaktadır. meta:sonra + zori:zor ==> zordan sonra,zoru görünce diye bilirdim, sonra melissaki düzeltti : ben söyle biliyorum aslinda yunanca sözlük de öyle diyo me+to+zori= güç bela, zorla, zoraki kibarliğini bozup böyle demedi ama ben ekliyorum kendi kendime: bkz: bilmiyorsan bu boku git okulunu oku
  4. emrivakiyle, çarnaçar.
  5. bkz: metavoli
  6. varligini reddettigim kelime. boyle kelime olamaz.
  7. varlığını kabul edemediğim sözcük. insanın karşısına otuz senede bir çıkan sözcüğü reddetmesem de kabul de edemiyorum. ilkokulda cümle içinde kullanmış olmayı isterdim. ben metazori gördüm. babamın metazorisi var. arkadaşıma metazorinin anlamını sordum. o da bana ... dedi. üçüncü örneğe çok sık başvururdum.
  8. 50 yaş üzerinden arada bir duyduğum bir kelime. ben yalnış kullanılan , uydurma veya argo bir kelime zannediyordum bunu. meğer yunanca kökenli , bildiğin sapasağlam kelimeymiş ve yunanca kullanımı metozori imiş.
  9. türkçe için metazori oluşturulmuş bir kelimedir. böyle kelime mi olur allah aşkına?
  10. cümle içinde örnek kullanımı: twitterdan kimse açık etmiyor.. hürriyet 1,5 sütun daralma kararı alınca.. diğerleri metazori aynı yoldan gitmek zorunda kaldı, zira matbaa onun..

senin metazori kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap