peş sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


peş kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : art, arka

<< pervin pes etmek >>


peş kelimesi nasıl okunur?android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te peş kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 1 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. bkz: pesaver
  2. pe$: farsca etegin iki yanindan sarkan uc anlamina gelir. pesine takilmak, pesine dusmek, pesinden gitmek deyimlerinin hepsi buradan gelmektedir.
  3. ard, arka, etek... bkz: peşi sıra bir de peşkir başlığına göz atmak lazım.
  4. peş sözcüğü arkasından gitmek manasında kullanılır lakin aslı farsça olan bu sözün farsçada kullanılan manası öndür. yazı diline de yansıyan bu anlam değişmesi konuşma dilindeki yanlışın kurallaşmasından başka birşey değildir.
  5. farsça kökenli olan bu sozcuk peş bilinenin aksine arka anlamına gelmeyip ön anlamına gelmektedir. bunun en büyük örnegi de önden veya önceden ödenen anlamindaki peşin sözcügüdür. türk müziğindeki peşrev yani büyük bir eserin ön kısmında çalınan eser kelimesi de bu anlamdadır.
  6. bkz: pes
  7. farsça kökenli, manası ard, arka olan sözcük. ön/arka olduğu konusundaki fikir ayrılıklarının sebebi farsçada bu iki kelimenin okunuşunun yakın olmasıdır. ön anlamındaki kelime pişdir. yazılışında pe, ye ve şın harfleri kullanılır ki ordaki ye i olarak okunur. ard, arka anlamındaki peş veya poş olarak okunan kelimede ise sesli harfi yoktur, pe ve şın harflerinden ibarettir.

senin peş kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap