peyk sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


peyk kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : uydu

<< peygambervari peylemek >>


peyk kelimesi nasıl okunur?android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te peyk kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 16 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. yapay uyduya halk arasinda verilen isim, yapay uydularin bazilari dunyadan gozle gorulebilir, ufugu bastan basa kateden bir ucaga gore cok hizli bi sekilde isigi yanip sonmeyen cok ince bir isik gorurseniz, o peyk tir iste.
  2. peyk uydu demektir, yapay uyduya ise suni peyk denir.
  3. donanmamizda bulunan emektar, #1494894 de bahsedilen geminin kardesidir.
  4. 1960 ve 1970 li yillarda milliyetci kesimin ozellikle sscb yanlisi sol parti ve hareketlere yonelik olarak kullandigi olumsuz bir niteleme ayni kelime varsova paktinda toplanmis olan sscb ye yakin ikinci dunyayi olusturan ulkeler icin de cesitli kesimlerce kullanilmakta idi
  5. osmanlidan beri rivayettir ki , son derece idmanli olan peyk , haber ulastiracagi yere hic durmadan kosarak gidermis.istanbul - edirne guzergahini iki gunde aldiklari soylenir.
  6. osmanlıların ilk devirlerinde postacı ve son devirlerinde rikabdarların, haşmet ve debdebeyi arttıran bir teşkilatın erleridir. başkaca adları:sai, şatır, koşucu ve tatardır. bunlar az yerler ve bu cihetten vücutça zayıf ve de çevik olurlarmış. padişahın emirlerini şaşılacak süratle ve hiç durmaksızın gönderildikleri yere tebliğ eder, yolda giderken de savulun diye seslenerek koşarlarmış.
  7. ortaoyununda pişekarın elinde bulundurduğu, çeşitli yerlerde kullandığı ve şak şak diye ses veren tahtadan maşa. bkz: şakşak bkz: türk tiyatrosu
  8. bkz: kavas
  9. http://www.ptt.gov.tr/tr/yayinlar/dergi/13.html

senin peyk kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap