plasenta sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


plasenta kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : döl eşi

<< planya plasman >>


plasenta kelimesi nasıl okunur?android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te plasenta kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 4 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. doğum esnasında bebekten sonra çıkan, bebeğin içinde bulunduğu kese. halk arasında eş deniyo ama zate bebe, gebelik esnasında bu şey sayesinde besin alabiliyo.
  2. etene olarak da geçer. bildiğim kadarıyla her menstrüasyon evresi başında ufak çapta bir plasenta gelişimi olmakta, lakin dişi kişi döllenmeyince bu plasentayı vücuttan atmaktadır. bkz: adet görmek
  3. rahim duvarinda,bebegin kan yoluyla beslenmesini saglayan parcaya verilen ad.
  4. bebegin anne rahminde gelismesine ortam saglayan kese gibi bisey.
  5. kisa donemde saclara iyi gelen ama uzun donemde bagimlilik yaratip, yoklugunda saclarin dokulmesine yolacan oyle boyle dogal madde..
  6. pek vahim ve rahim bir hadise. besler, büyütür, dırdır da etmez.
  7. dogum esnasinda butun olarak cikarilmasi daha sonraki dogumlar acisindan cok onemlidir cunku parcalanmis olan plasentayi kazimak icin yapilan islem daha sonra plasentanin ilk dogumda yapistigi yer yerine daha onde olmasina bkz: placenta previa sebep verebilir,buda cogunlukla sezareyeni gerektirmektedir,1000de gibi durumlarda ise rahmin alinmasini gerektirecek boyutlara varabilir.
  8. bazı hayvanlar doğumdan sonra söz konusu bu keseyi yer.. zira bu kese protein ve mineral zengini bir yapıya sahipmiş.. boşa gitmesin diyor hayvanlar herhal..
  9. ölü doğum yapan kadınlar bunu eşik ya da evin duvar kenarlarına gömerlermiş ki, sonraki çocuk olsun.
  10. hem ayırma, hem birleşme işlevi vardır. anatomik bir ayrılık olustursa da, fizyolojik devamlılıgı saglayarak bir gecis alanı sunar. bkz: umay

senin plasenta kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap