yeşillenmek sözcüğünün eş anlamlısı nedir ?


yeşillenmek kelimesinin eş anlamlı sözcükleri : yeşermek, yeşil olmak, sarkıntılık etmek

<< yeşilimtırak yeteneğin >>


yeşillenmek kelimesi nasıl okunur?android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te yeşillenmek kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te 1 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. bir konuya, bir olaya veya bir kişiye ilişmeye çalışmak; üstü kapalı sarkıntılık etmek türünden bir ifade. - hop hop, hiç yeşillenme, kendim için yaptım o hamburgeri. - abi bi tane be. - secde etsen olmaz.
  2. birden sevinmek, gayrete gelmek, yüzün güleçleşmesi durumlarında da bu deyimden bahsedilebilir. - nasıl da yeşillendin deyus, dondurmayı eline alınca. - ehehe çok seviyorum ama. - haha. biliyorum, biliyorum.
  3. baharın gelmesi, yeşil tonlarının etrafta kendilerini iyice belli etmeleri. yine yeşillendi fındık bağları ortalık yeşillendi, biz halen bir pikniğe gidemedik, burdan da haykırıyorum senceğize
  4. argoda: bir nesneye arzu duymak; istedigini belli etmek anlaminda da kullanilan fiil. birisine sevgi, ask, cinsel istek duymak; bu istegi belli etmek. daha guncel hali icin: bkz: yazmak
  5. bkz: yeşermek
  6. bkz: zümrütlenmek
  7. gecenin bir vakti sözlük yazarlarına sorduğum bir soruya çeşit çeşit cevaplar almam nedeniyle bulunduğum durum. ne keyifliymiş gece gece mesaj yeşilinin sönmemesi. ne güzel insanlar varmış burda, cevaplamaktan bıkmayan.
  8. başlıkla birlikte ağzıma ben senin olmadığın her yerde canım yeşillenirim isimli ebru yaşar eseri takılmıştır.
  9. bir şeyi canın çekmesi, heveslenmek, umut etmek manasınadır. bkz: #39413934

senin yeşillenmek kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap