cahil, sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


cahil, kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : alim, bilge, bilgili, okumuş, ehil, kâmil

<< cahil çakırkeyif >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te alim kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 6 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. Bilgisiz kişi.
 2. (bkz: nadan)
 3. halk arasında,deneyimsiz,toy anlamlarında da kullanılır
 4. " cehalet mutluluktur! " sözünün söylenmesine sebep olmuş mutlu kişi... .
 5. (#465115) entrysine gonulden katildigimi belirtir, toplam 5 entrysinin, 3.sünü bana girmiş olduğu için teşekkür ederim kendisine. uludag sozluk'teki hayatının kalıcı olmasını diler, şahsına mutluluk ve başarı dilerim.
 6. Korkulması gereken kişidir. cahil cühela yada cahil küheylan *diyede adlandırabilir.
 7. bilmediğini bilmeyen kimse.
 8. okumak cehaleti alır, eşeklik baki kalır ata sözümüzde cehaleti alınmamış olan kişi.
 9. cahilsin sen ey münkir, şarabımdan içmediysen, ekmeğini bölmediysen, cahilsin sen ey firavun, sen kendini bilmediysen. cehaletin ilacı, ne dindir bu, ne de hacı, okumak da fayda etmez, şaraptadır ilim tacı.
 10. türk toplumunda, cehaleti mazur görülebilir ve/veya kabul edilemez farklı iki şeklinde yaşam süren canlı. mazur görülebilir olan cehalet sahibi, cehaletini kabul ettikten sonra en azından bu noktadan sonra sağlayacağı gelişim kendisini o sıfatla anılmaktan kurtaracaktır. kabul edilebilir ölçüsüne indirgenemeyen türü ise, cehaletini kabul etmediği gibi; bir şeyleri bilgi çerçevesinde ele alan kişiyi takip ederek kendisine cevaplar yetiştirmek heveslisi olduğundan zihinde sadece komik bir anı olarak kalacaktır. söylenen her sözün ardından, sadece o söze uyarlanmış cevabi formatta, kalitesiz/değersiz tümceler sahibi olarak hayat sürer. cahilin uyarıyı dikkate alan türü mesuliyet alabilecek bilince erişebilecek potansiyeli arz ederken, varsa bir takip ettiği onu kendisine örnek alarak yoluna devam edecek, kendinden olanları da gelişmekte olan kaydedilenlere dahil ederek özgün bir yapıya ulaşabilecektir. diğeri sadece cahilane ve hakaretamiz muhalefet anlayışı çerçevesinde sadece boş itirazlar esnasında kullanılabileceğine inandığı kelimeleri biriktirerek diyare mesabesinde bir boşalımla ve ardından ortaya çıkan sınırlı sayıda seyretmekte olan en az kendi tavrı kadar sığ tebriklerle bir sonraki aşama için gerekli olan besini elde etmiş olacaktır. anlamsız kelimelerden müteşekkil cümle yapısı, konu ile ilgisi bulunmayan betimlemeler, niteliksiz yaklaşımlar, savunma merkezli ataklar, basit cevaplar, "şöyle daha çok alkış alır" seviyesizliğiyle tashih edilmiş sözler bu tarzın yolcusu cahilin cehaletini ele verir donelerdir.
 11. Cahil insan davul gibidir. Sesi çok çıkar ama içi boştur.
 12. ar.belli bir konu hakkında yetersiz bilgiye sahip kişi, gerçeği görmeyen kişi. (bkz: dindarlarin cogunun cahil olmasi)
 13. cahil bilmeyen değil; bilmediğini bilmeyendir...bazı cehalet örneği davranışlar vardır ki sıradan insanların harcı değildir... Mehmed Akif'in böylesi durumlara uygun bir sözünü nakledeyim: "cehaletin bu kadarı tedrisatla olur ancak"
 14. hayrini ve serrini asla kendisinden beklemeyen, daima baskalarindan bekleyen kisidir.
 15. cenabet olan kişilik.
 16. körü körüne savunur. savunduğunun ne olduğunu bilmez. dayanaksız savunur. savunduğunun karşısındakine küfür eder. boş ve dünyadan haberi olmayandır. terbiyesizin tekidir.
 17. ot beyin.
 18. sözlüğü rüyasında mı görüp te dönüş yaptı diye sormak istediğim üçüncü nesil yazar. olsun yine de hoşgelmiş.
 19. türkiye'deki bir meseleyi 'ülkeyi orta çağ karanlığına götürmek isteyenlerin...' şeklinde başlayan cümlelerle değerlendiren kişidir. Bilmez ki orta çağda bu coğrafyada ve doğu coğrafyasında altın çağ yaşanmaktadır. Orta çağ karanlığı sözü avrupa kaynaklı olup din otoritesince ve soylularca toplumun ezildiği, düşüncenin ve bilimin engellendiği malum dönemini ifade eder.
 20. sürekli çevremdekilere söylediğim, kullanması çok zevkli bir sıfat. aynı zamanda artık bir sevgi sözcüğü haline gelmiştir.
 21. hayatta Uzak durulması gereken 1. insandır. Bir şeyleri anlatmak boştur böyleleri için bildikleri kendi doğrularıdır asla şaşmaz tabi ki aslında doğru olmayan doğruları desek daha da mantıklı olur. Ayrıca okumakla asla yok olmayan bir olgudur.
 22. her konuda biligili olduğunu zanneden, hiç birşey öğrenememiş insan.
 23. birde bunların ukala olanları vardır ki, eyvah ki ne eyvah.
 24. her konuda uzman insandır. sağlık meselelerinden bahsederseniz doktor, ekonomiden bahsederseniz iktisatçı, teknolojiden bahsederseniz mühendis gibi konuşurlar.
 25. ebu cehil'den gelir kökeni.

senin cahil, kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap