acemi sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


acemi kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : usta, ehil, erbap

<< acele açgözlü >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te usta kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 9 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. Herhangi bir konuda yeteri kadar tecrübesi olmayan. (bkz: çaylak)
 2. henuz ise ısınamamış, el aliskanligi olmayan, caylak .. sözlükte fazlaca ayara maruz kalanlara verilen isim ve sözlüğün ilk pozisyonu..
 3. (bkz: acemi çaylak)
 4. Henüz yemin etmemiş ancak (bkz: lumbar ağzı)ndan veya (bkz: nizamiye)den içeri girmiş ve teslim olmuş asker.
 5. "...biz kırıldık daha da kırılırız ama katil de bilmiyor öldürdüğünü hırsız da bilmiyor çaldığını biz yeni hayatın acemileriyiz. bütün bildiklerimiz yeniden biçimleniyor şiirimiz, aşkımız yeniden, son kötü günleri yaşıyoruz belki ilk güzel günleri de yaşarız belki kekre bir şey var bu havada geçmişle gelecek arasında acıyla sevinç arasında öfkeyle bağış arasında..." cemal süreya
 6. örnek olarak; sözlük formatını tam olarak kavrayamamıs olan bazı yazarların zaman zaman düştükleri durum.
 7. http://galeri.uludagsozluk.com/r/80952/+
 8. otomobilin istanbulda ilk defa görülmeye başladığı yıllarda acem (bkz: iranlı) bir şöförün yaptığı kazalardan dolayı -i eki alarak türetildiği rivayet edilen sözcük.
 9. hackerliğin moda olduğu 90'ların sonundaki en güzel kaynak sitelerden biriydi acemi.com. o dönem çıkardıkları sub7 sunumları şaheser niteliğindedir.
 10. (bkz: acem gibi)
 11. Acem Abdurrahman Tempo dergisinin son sayısında " istanbul'un ilkleri ve En'leri " başlıklı bir ek verdiğini duyurmuştuk. içinde hoş bilgiler yer alıyor... Örneğin ilk otomobil anlatılırken " acemi " sözcüğünün kaynağı da aktarılıyor. Abdülhamit'e hediye edilen ancak onun kullanmadığı iki otomobilden sonra istanbul'a ilk otomobil 1895 yılında gelir. Gerisini dergiden özetleylelim: " Halk otomobili ilk kez Fenerbahçe'de görmüştü. Sultan Abdülhamit'in 1907 yılında sıvı yakıtlı araçların ithaline izin vermesiyle otomobil sayısında hızlı bir artış başladı. ilk otomobilin sahibi Basra Mebusu Zehirzade Ahmet Paşa'ydı. istanbul'un ilk Türk şoförü de Acem Abdurrahman adlı bir seyis idi. Acemi kelimesi de Yıldız Sarayı’nın ilk şoförü olan Acem Abdurrahman'ın at ahırlarındaki seyislik görevinden şoförlüğe geçişinden sonra ortaya çıktı. Şehir içinde kullandığı arabanın gazabından korkan halkın Acem Abdurrahman'ı arabayla gördükleri anda ' Acem geliyor ' diye kaçışması espri konusu oldu. Zaman içinde ' Acem ' ifadesi ' Acemi 'ye dönüştü ... " http://gundem.milliyet.co...detay/1760453/default.htm
 12. Arapçada hem fars, iranlı hem tecrübesiz hem de yabancı anlamına gelen kelime.

senin acemi kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap