acma sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


acma kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : kapama, örtme

<< acımasız açmak >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te kapama kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 8 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. simitçi tezgahların simitin yanında bulunan ortası delik yumuşak taam. bunların yanında birde çatal bulunur.
 2. pastanelerde cayin yaninda iyi bir alternatif olarak tercih edilen, yuvarlak, simit formunda ama pogaca hamurundan yapilmis, üzerine cörek otu serpilmis lezzetli bir cörek.
 3. zeytinli açma gibisi yoktur. şiddetle tavsiye edilir. her gün staj yapılan yere * giderken otobüs durağının orda pastahane bulunmaktadır. tipiktir her sabah bir önceki sabahı taklit edercesine hep aynı saatte o pastahaneye gidilir, elinde poşetler vardır ve bir yandan para çıkarmaya çalışırsın ve ''iki zeytinli açma alabilir miyim?'' sözcüğü çıkar.o sözcük o kadar kendine alışmıştır ki adımı atar atmaz kendiliğinden dökülür. ilginç olan tam vaktinde gitme zorunluluğundur eğer yarım saat geç kalırsanız zeytinli açmaya veda etmek zorunda kalırsınız. çünkü bitmiştir.
 4. sadece içerisinde 1 bardak sıvı yağ, 2 bardak ılık süt, 1 paket maya *, 3 kaşık toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 paket kabartma tozu konulduğu şekilde yapılan kolay bir hamur işidir. malzemeleri iyice karıştırıp hamuru kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğuruyorsunuz. yağladığınız bir tapsi üzerinie yumurta sarısı kaplayarak yerlestirin 160 derece fırında 30-35 dk pişirin.
 5. cok lezzetlidir lakin yuzeyi asiri yaglidir, bu durum bazen sinir bozabilir.
 6. Bilim, uygulayım ve sanat konusunda bir konuşmayı ya da yazıyı, meslekten olmayan kişilerin anlayabilmesi için ya başka sözcük ve tümcelerle ya da genişleterek bildirme...
 7. yanında tomurcuk çay, bi kaç zeytin, zeytinyağlı çoban salata ile insanı mest eden, yumuşak simit.
 8. eskiden melik şeklinde birbirine dolanmış hamurlar biçiminde yapılmakta iken, günümüzde simit şeklinde dümdüz yapılmakta olan yiyecektir. eskiden çok güzel yaparlardı yemeye doyamazdım, şimdi pek lezzetli bulmuyorum.
 9. eskiden şişli deki ziraat bankasının bir kaç dükkan uzağında en süperi yapılan yiyecek. dükkan sahipleri muhtemelen gayrimüslümdü. tertemiz beyaz önlükleri, 60 lı yaşlarda, işlerini ciddiyetle yapan insanlardı. lezzet derseniz. harika ötediydi. *
 10. açılmaması istenilen bir şeyin, açılmaması dile getirilirken kullanılan kelime. cümle içinde kullanalım; pencereyi sakın açma.
 11. ingilizcesi don't open dır. arkadaş ortamında yapılan bir espri kopmaya neden olmuştur.
 12. Adıyaman ilinin Gerger ilçesine bağlı bir köy. ilçenin tüm köyleri için: (bkz: Gerger)
 13. Düzce ilinin Gölyaka ilçesine bağlı bir köy. ilçenin tüm köyleri için: (bkz: gölyaka/#8403812)
 14. aşırı yağlı bir hamur işidir. zeytinlisi tercih edilir.
 15. bir tanesinde dörtte bir paket margarin bulunur. yine de yiyin çok güzel. *
 16. (bkz: dedeler)
 17. kimi memur tipli çalışanların bıkmadan her sabah yediği hamur işi. efenim patateslisi, zeytinlisi falan var. ibretle izliyorum yeminlen sekmeden yiyebiliyorlar. gümrük'lerinde sıkıntı olmuyor mu acaba? insan arada bir değişikliğe gider diyorum ama yok.
 18. bazı pastaneler bunu poğaça diye iteliyor.
 19. Kahvaltıların sevileni.
 20. Fena kilo yapan yağlı mı yağlı hamur işi.yemeyin. Nasıl yaptıkları da belli değil...

senin acma kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap