afiyet sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


afiyet kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : hastalık

<< affetmek ağaçlık >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te hastalık kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 4 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. sağlık anlamına gelen farsça kelime.(bkz: afiyet olsun)
  2. a, phi ve iota harflerinden oluşan iştah açıcı
  3. (bkz: zafiyet)
  4. afiyet bulmak: iyileşmek, sağlığını kazanmak.afiyet şeker olsun: 'yarasın ağız tadıyla yensin' anlamında söylenir.afiyet üzere olmak: sağlıklı, rahat yaşamak.afiyetle: ağız tadıyla, keyifle.afiyet olsun: bir şeyi yiyip içenlere 'yarasın' anlamında söylenen iyi dilek sözü.
  5. (bkz: izafiyet)
  6. ağızla tutulmayacak kuş olmuş, uçmuş...(bkz: zerafet)
  7. sofradan kalkarken denilir, yemeği yapan kişi "eline sağlık" vb. iyi dilekleri alıdıktan sonra söyler, falan filan herkes bu bağlamda biliyordur zaten. anadolu alevileri "afiyet olsun" yerine "helal olsun", "helal-ı hoş olsun" gibi şeyler söylerler. tabi bu kentlerde pek rastlanan bir durum değildir. daha çok köy, mezra gibi daha kapalı sosyal ortamlarda rastlanılır. sadede gelirsek "afiyet olsun" denmemesinin sebebi yezid'in kızının adının afiyet olmasıdır.
  8. (mersin yöresi) gelin olan bir kızı baba evinden alırken verilen para.
  9. (bkz: sıhhat)
  10. zafiyetlerin birleşmesiyle oluşandır.zaafların gösterilmesidir bir bir kurulan zaaf sofrasında, başında demnlenmektir. zaafa düşerken, yakın(laş)masıdır iki insanın birbirine, mut sofrasını -u ile - lu ile şenlendirmektir.mut olunduğunda, umut kokar sofra. bundan, mutlu solunur umutlu konuşulur.afiyet, umut(la) fakirin ekmeği olup, kendini doyurabilmekzafiyet sofrasında.

senin afiyet kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap