ala sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


ala kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : beter

<< al, alacak >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te beter kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 7 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. aaala vurgusuyla okunuriyi, güzel, hoş anlamına gelir
  2. tom mix "tamam, peki" manasında kullanır bu lafı
  3. ingilizcede as long as'in kisaltmasi.
  4. trakyalilar h harfini söyleyemezler....hala anlamina gelen ala kelimesini kullanirlar..
  5. (bkz: oh ne ala)
  6. bir durumun fevkalade olduğunun ifadesidir. iyi, güzel manasında olup tüm "a" ların üstünde şapka varmışçasına okunur.
  7. halk dilinde yari anlami veren bir onektir. (bkz: ala tav)(bkz: alagün)
  8. 87-el-a'lâallah'ın "yüce" anlamındaki adıyla başladığı için "el-a'lâ" denilen bu sûre 19 (ondokuz) âyet olup, mekke'de inen ilk sûrelerdendir. cenab-ı allah bu sûrede kâinatın esrarını, oluşunu, işleyişini özlü bir anlatımla ifade etmiştir.rahmân ve rahîm (olan) allah'ın adıyla. 1. yüce rabbinin adını,2. yaratıp düzene koyan,3. takdir edip yol gösteren,4. (topraktan) yeşil otu çıkaran,5. sonra da onu kapkara bir sel artığına çeviren yüce rabbinin adını tesbih (ve takdis) et.6. sana (kur an'ı) okutacağız; sen hiç unutmayacaksın.7. artık allah'ın dilediği hariç, şüphesiz allah, açığı ve gizleneni bilir.8. seni en kolaya muvaffak kılacağız.9. o halde eğer öğüt fayda verirse öğüt ver. 10. (allah'tan) korkan öğütten yararlanacak. 11. kötü kimse ise öğütten kaçınacaktır. 12. o ki,en büyük ateşe girecektir. 13. sonra o, ateşte ne ölür ne de yaşar. 14. doğrusu feraha ermiştir temizlenen, 15. rabbinin adını anıp o'na kulluk eden. 16. fakat siz (ey insanlar! ) dünya hayatını tercih ediyorsunuz.17. oysa ahiret daha hayırlı daha devamlıdır. 18. şüphesiz bu (anlatılanlar), önceki kitaplarda, vardır. 19. ibrahim ve musa'nın kitaplarında.
  9. (bkz: alacali)
  10. sumer kayıtlarında geçen, ancak tam olarak tanımlanamayan ve samuel noah kramer tarafından zilli tef olduğu öne sürülen bir müzik aleti.

senin ala kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap