alafranga sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


alafranga kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : alaturka

<< alacaklı alakasız >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te alaturka kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 4 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. 2. nesil sözlük yazarı, hoşgelmiş !!!
 2. alaturka'nın modernize edilmiş halidir.
 3. hoşgelmiştir..
 4. bilinen iki tuvalet çesidinin kimine göre ikincisi kimine göre birincisi olan ve klozet tarzı sıcmayı ifade eden kelime.
 5. avrupai, frengi, frenk adetine uygun.
 6. yazardır. 2. nesildir. hosgelmistir.
 7. en monarşik sözlüğün 2. nesil yazarı. acaba ne zaman uçurulucağım diye yusuf yusuf nidalarıyla tırsıyor kendisi, çünkü biraz sivri dilli ve sabırsız. yola gelmesini isteniyor.
 8. şu an online kişi sayısının 24 olduğunu görmüş olan, akabinde göz bebeleri yerinden fırlamış olan insanımsı. tanıdıkça sevilesi.
 9. bir medeniyeti canlandıran nedir? onun kudretini, onlarca savaştan geçirip muzaffere erdirenler mi? yoksa kendi özlerindeki kader mi? yoksa kutsal güçler mi? bu sorunun en doğru cevabı kültürde yatar. bir türk, doğma ve büyüme koşulları ele alınırsa büyük ihtimalle alaturkadır (doğulu'da diyebiliriz). kişinin odasındaki gömme dolapların çekmecelerinde, çayını içtiği bardakta, kaşığı tutuşunda, bakışlarındaki manada, gezip tozduğu yerlerde... her yerde bu alaturka yan görülebilir. alafranga ise bunun tam karşıtıdır. gavur diyarının malzemelerinin toplamıdır alafranga. işin ilginç tarafı, alafranga'ya özgü en bilindik şeylerin hayatımıza bu kadar girebilmesidir. müzik aleti olarak piano, daha haşmetlisi olarak org, güzel sanatlarda heykel,resim; tiyatro; mekanik olarak radyo-televizyon, teknolojide malumunuz malzemeler... hepsi alafrangadır.
 10. ita-tur. frenk işi. yani gavur işi.
 11. (bkz: cisli alafrangaya oturmak)
 12. ekseriyetle avrupai anlamında kullanılan, alaturka karşıtı sözcük. oktay rıfat'ın şiirine konu edilmişliği de vardır; benim yârim iki dirhem bir çekirdek hoppa mı hoppa rakı içer kadeh kırar benim yârim sırasında benden hovarda kavuniçi mendil markalı çanta benim yârim çıtkırıldım benim yârim alafranga.
 13. batının moda, eğlence ve yaşayış tarzını taklit eden kişilerin yaşayış tarzı.
 14. insanın kıçına yer göstererek s.tığı yerdir, klozettir. rahattır, konforludur.
 15. Batı tarzı.... yaşam biçimi kültür değerlerinde batı tarzını benimsemek ve uygulamaktır.
 16. arkadaşımın anlatığı inanılmaz sır başlığıdır. -alafranga tuvaletli bir eve gitmiştim. +ee.. -nasıl yapacağımı bilemedim iki bacağımı ayırıp sifona sarılarak gerçekleştirdim eylemimi. +bızztt.
 17. batılı biçimde olan.
 18. dilimize italyancadan geçmiştir.
 19. sıçmayı bilmeyen pis fransız kavmi sıçtıkları zaman bokları etrafa dağılmasın diye adını fransa'nın "fran" kelimesinden alarak yaydıkları ilkel kültür. bu yüzden fransız kenefine alafranga denilir. türk usulu olan helaya alaturka denilir. türk usulu sıçmada omur sistemi ve bağırsak dizilimi düz olur. en sağlıklı sıçma yöntemi alaturka stilidir. bu pozisyonda çatır, çatır sıçmanızı şiddetle tavsiye ederim. detay not: dilimize italyancadan geçmemiştir. ilkel kavim fransız barbarlarının ilkel kültüründen geçmiştir.
 20. Samsun yöresinde kızlı erkekli düz sıra halinde oynanan bir halk dansının adıdır. Düz bir çizgi üzerinde, eller aşağıda tutularak sağ ayakla başlanılarak dört adım atılır sonra yine dört kez sol ayak üzerinde sekilirken sağ ayak yere vurulup yukarı kaldırılarak başlangıç noktasına varılır. Kaynak: http://www.yeniansikloped.../alafranga/#ixzz2OP6MmXIq
 21. alaturkanın zıt anlamlısıdır. modern anlamında kullanılmaktadır. yenilenmiş modern anlamındadır.

senin alafranga kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap