alaturka sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


alaturka kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : alafranga

<< alakasız albeni >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te alafranga kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. "turk usulu". ev disinda bulunmasi tercih edilen tuvalet tipi. (bkz: alafranga), (bkz: karacaoglu)
  2. (bkz: alaturka tuvalet)
  3. ortaköyde türk yemekleri olan bir lokanta. sahipleri cafe creme ile aynı
  4. âla turka diye adlandırılan bir serçem şarkısıdır.albümi ışık doğudan yükselir de yayın edilmiştir.. albüme albümin yaftasını yakıştıranlara, albüm oturaklı semailerden de bahseder der bu şarkı..sözler tabii ki sezen aksu'nunmüzik ise sezen'in 95 ve küsurlu yıllardaki müzik paratoneri partneri (kullandığım edebi sanat: alliterasyon değil. belli terasyon -birileri kükreyip hırlamadan ben edebliliğimi belli edeyim de, ne olmaz ne olmaz-), fahir atakoğlugece inerken söner perde perde grubun rengiderken başlar semada saltanatben ağlarım gülerkenmehtap uyanmış, seyr-ü sefada yıldızlarsiyaha yanmış, bende fasıl fasıl dertah o ne zalim bir yarmışçalsın sazlar çalsın bu gece alaturka başlasınvur usta tamburun tellerine hanendeler çağlasınçalsın sazlar çalsın bu gece alaturka başlasınvur usta tamburun tellerine hanendeler çağlasınpenceremden geçer sandallarla sevdalılar hercaiçınlar gökkubbede aşkın şahane saz semaimehtap uyanmış, seyr-ü sefada yıldızlarsiyaha yanmış, bende fasıl fasıl dertah o ne zalim bir yarmışçalsın sazlar çalsın bu gece alaturka başlasınvur usta tamburun tellerine hanendeler çağlasınçalsın sazlar çalsın bu gece alaturka başlasınvur usta tamburun tellerine hanendeler çağlasınkader böyleymiş böyleymiş de niye böyleymiş?
  5. ayriyeten bülent ersoy ablamızın 1995 yılında çıkardığı bir albüm varıdı. onun da adı alaturka idi. demek ki doksanların ikinci dilimini alaturka ile geçirmişiz. en âlasını etmişiz.. (bkz: alaturka 95)
  6. (bkz: kalaşnikof).
  7. (bkz: alaturka turk musikisinin adi degildir)
  8. tam fasıllık parça. rakı kavun sigara gözyaşı falan istiyor insan dinledikçe. keyifli keyifli efkarlanmak için. siyah beyaz bi klibi vardı bi de dandik.. hıh.. "kader böylemiş"miş..
  9. (bkz: a la turca)
  10. (bkz: colaturka)

senin alaturka kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap