alim sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


alim kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : cahil, bilgisiz, eğitimsiz

<< alık alış >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te cahil kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. manalarin olusturdugu tum kompozisyonlarin her halini bilen..(eh yani)
  2. aka bilgin
  3. süper baba'da şevket altuğ'un oğlunu oynayan şahsiyetin dizideki ismi.
  4. allah'in 99 isminden biri.'sinirsiz bilgili, kendisinden birsey saklanamayacak olan' anlamina gelir.(bkz: allahin 99 ismi)
  5. haddini bilen* insan.
  6. sadi sirazi nin meşhur eseri gülistan daki bir hikayesinde tabiri şudur; bir arif bir tekkede sofularla bir müddet arkadaşlıktan sonra onlardan ayrılıp medreseye geldi. ben o arife sordum:-alim ile abid arasında ne fark var ki abidler fırkasını bırakarak alimler zümresini ihtiyar ettin?arif cevap verdi:-abid gemisini kurtaran kaptandır, kendisini düşünür, alim ise suya düşenleri kurtarmaya çalışır..
  7. (bkz: alimli)
  8. aşikar adlı türkü albümünden sözleri sıdıka şerbetçi'ye ait bir hatay yöresi türküsü. sözlerini de yazmalı ki eksik kalmasın; altın tasta gül kuruttum amman ali'myari sinemde uyuttumyar söyledi ben unuttun amman ali'mgönül efendini buldu ali'msaçı leyla'ya vurulduevlerinin önü nane amman ali'mben kül oldum yane yaneali'm sarhoş ben divane amman ali'mgönül efendini buldu ali'msaçı leyla'ya vuruldu
  9. son osmanlı yandım ali filmiyle tekrar gündeme gelmiş,eğlenceli,dinlemesi güzel anonim türkü. sözleri : pencereden ay doğdu bir baktım sabah olduben alimi görünce hemen aklım gayboldualiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim gel alimellere bakma alim canımı yaktın alimgöynümü çaldın alim aklımı aldın alimvaaay vaaay vaayalimin yollarınadöktüm gözyaşlarımıdizlerimin üstündetarasam saçlarınıaliiiiiim gel alimellere bakma alimcanımı yaktın alimgöynümü çaldın alimaklımı aldın alimvaay vaaaaay vaayo güzel ellerinevuruldu bellerimevay canım gurban olsuno datlı dillerinealiiiiiiiim gel alimellere bakma alimcanımı yaktın alimgöynümü çaldın alimaklımı aldın alimvaay vaaaaaay vaay(bkz: copy paste değil alın teri)
  10. yemen yolu bana uzakbeklemeye duruluyumince nakış çeyizim varsevdalıyım, vuruluyumalim, alim..gelmesen de senden soruluyumdöşeğimiz güller gibigel gör ki ben uyur muyumkorku sarmış yüreğimigayrı iflah olur muyumalim, alim..gelmesen de senden soruluyumali geldi ses etmeyinderin derin uykulardadaha uyanmadı deyindeyin uzak diyarlardaalim, alim..gelmesen de senden soruluyumyemen yolu bana uzakbeklemeye duruluyumsaçlarımda yol yol aklargene sana vuruluyumalim, alim.. gelmesen de senden soruluyum---sezen aksu'nun pek bilinmeyen bir şarkısı. beste de sözler de halk türküsü tadında. çok etkileyici. aysun kocatepe seslendirmiş ilkyaz albümünde.

senin alim kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap