anormal sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


anormal kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : normal

<< anlamlı antik >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te normal kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 3 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. alışılmışın dışında...
 2. anormalin kesin bir tanımı yapılamamakla birlikte, toplumdaki ve kişi hakkındaki kalıplara uymayan şeyler anormaldir.
 3. "Farz edin ki, bir obsesif-kompülsif kocası ya da karısının bu rahatsızlığını * yıllardır kaldıran bir insan var. Bu zaman içinde kişinin hastalığı ilerliyor ve hasta olduğunu da düşünmüyor. Dolayısıyla burada, yakını olan insanın daha hasta olabileceğini düşünüyoruz, çünkü bir süre sonra bu tür rahatsızlıklar çevredeki insanlara bulaşır, aynı grip gibi. Biz anormal görünüp normal olma durumunu özellikle sanatçılarda görüyoruz. Özel yaşamları hiç garip değil, kesinlikle çok basit yaşıyorlar ama yine aynı insanlar sahnede eserlerini ortaya koyarken garipler. Bu da onlara farklı bir kimlik kazandırıyor, ama dediğim gibi özel yaşamları sizinki, benimki kadar sıkıcı ve normal. Böyle olmadığı zaman zaten büyük tehlike oluşuyor" ps: Psikiyatr Dr. Özkan Pektaş'tan alıntıdır.
 4. ifrat veya tefrit hali.
 5. ing. abnormal
 6. ing. abnormal
 7. henüz daha normalin ince ayarları yapıldığı için gündelik hayatımızda sıkça karşımıza çıkan istisnai durum veya kişi.
 8. ahlaki olmayan, etik olarak istenmeyen, genel geçer davranış normlarına aykırı. (bkz: paranormal)
 9. normal gibi görünen ama düşünceleriyle herkesten çok ama çok farklı olan ...
 10. tolga gümüşay ın haziran 2008 basımlı güzel bir kitabı. Alıntı: "ne kadar önemsiz ve sıradan olduğunun farkına varmak, devasa bir oyunun minik bir piyonu olduğunu apaçık görmek başlangıçta sarssa da sonrasında rahatlık veriyor insana. seninle birlikte sorunların, sorumlulukların, kaygıların da küçülüyor. öğretilenin aksine, küçüldükçe özgürleşiyorsun. nasılsa öleceğini bilmek üstündeki baskıyı kaldırıyor. baskı yaratanların da öleceğini bilmek durumu daha da hafifletiyor. yalnızca insanların değil, sınavların, mesleklerin, binaların, kuralların, devletlerin, sınırların ve dünyanın da bir gün öleceğini düşünmek yükselişini hızlandırıyor. tuhaf ama ölümle bu kadar yüz göz olmak insanı yaşama bağlıyor. adam gibi yaşamaya! bir gün öleceğinin farkında, hayatın tadını çıkararak, her anı doya doya yaşamaya."
 11. vergi dairesinde çalışıp normal kalabilmek.
 12. kötü bir şey değildir anormal olmak. norm-al olmayandır, yani normlara uyum sağlayamamış olandır. bu insanlar normları oluşturan kişiler tarafından dışlanabilir. psikolojik yaklaşımı ise siktir edin, zira; psikoloji, kolektif olarak oluşturulan "mükemmel insan"**** prototipi ile insanları karşılaştırarak ilerler, böylelikle sırtını yasladığı şey yine normlar olduğu için a-norm-al-ite her zaman kötü olarak lanse edilir. örneğin; yaşadığınız toplum içersinde adam öldürmek doğal ve yapılması gereken bir şey olsaydı ve de siz böyle bir toplumda büyümüş bir birey olarak adam öldürmüyor olsaydınız, anormal olurdunuz. zira bunun en güzel yaşanılan örneği için (bkz: töre cinayeti)
 13. normal olmayan,farklı olan demektir sözlük anlamı olarak.Ama siz gider bir insana ben "anormal" biriyim derseniz.Size mal mal bakar,çünkü anlamaz ne demek istediğinizi,o kapasiteye sahip değildir çünkü.Sizde o an güler geçersiniz karşınızda ki "normal" insana. Anormal binlerce koyun arasında ki "özgür kurt" olmaktır. Anormal olan "julian assange" dir.Normal olansa Sizsinizdir. Anormal olanlar bu dünyayı değiştirirken,siz normal olanlar bu değişimi sadece ve sadece "seyredersiniz" Seviyorum sizi "normal" insanlar,bir "anormal" olarak ;)
 14. kesinlikle görecelidir.
 15. syn. aberrant.
 16. ''Nefret yaşadığımız şu çağda normal hale gelmiş bir eylemdir, halbuki anormaldir''

senin anormal kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap