arif sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


arif kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : bilgisiz

<< arı arınmak >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te bilgisiz kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 1 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. -insanlarla iletişim kurma becerisi çok yüksek, anlayış sahibi, hoşgörülü kişi. (bkz: arif olan anlar) -bir erkek ismi. (bkz: arif nihat asya)
 2. Çok irfanlı, sezgisi kuvvetli, Bir işten iyi anlayan kimse.
 3. (bkz: arif erdem)
 4. (bkz: arif e tarif gerekmez)
 5. (bkz: arif ışık)
 6. ARiF Türkiye'de en çok kullanılan 134. isim (... 132. nilgün, 133. şule, 134. arif, 135. gülay, 136. tolga, ...). Ülkemizde yaklaşık her 669 kişiden birinin adı ARiF ve ismin yaygınlık oranı binde 1.49. ARiF adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 21:18 itibariyle yaklaşık 107,166 kişinin isminin ARiF olduğu ve ARiF isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1771 kişi arttığı tahmini yapılabilir. ARiF adının Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranı ise bir milyonda 132.44 civarında ve bu hesaba göre ABD'de yaklaşık 40,533 ARiF yaşadığı tahmin edilebilir. ABD'nin nüfus istatistikleri dikkate alındığında Amerikada ARiF sayısı her yıl 348 kişi artıyor. ARiF Türkiye'nin en yaygın 134. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 134. ad ise Sue ismi. ARiF adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 132. Nicholas 133. Carlos 134. Sue 135. Benjamin 136. Gerard isimleri de sayılabilir. http://www.ismiDidikle.com'dan alınmıştır.
 7. cem yılmazın gora ve arogtaki ismi.
 8. rivayetlere göre kendisine tarif gerekmezmiş.
 9. bir divan şairi. şöyle hoş bir beyiti vardır; işbu mana-yı bedihi görünen gün gibidir ömür bin yıl dahi olsa yine bir gün gibidir.. güneş gibi parlayan bir manayı size söyleyeyim mi? -ömür bin yıl da olsa bir gün kadar kısadır...
 10. &#8206; (bkz: çıkma) -benimle çıkarmısın arif? (bkz: yatma) -benimle yatar mısın arif? (bkz: kaçma) -kaçır beni arif? (bkz: göçme) -göçelim mi bu diyarlardan arif? ( bkz: amuda kalkıp ayran içme) -amuda kalkıp ayran içelim mi arif?
 11. Özellikle tasavvuf ve tekke edebiyatındaki şiirlerde gecer.. içinde Arif olmayan deyiş yok gibidir..
 12. bülent ortaçgil''in ''bir başka'' şarkısında da tanımı en yalın şekilde yapılmıştır. arif anlar, arif olmayanlar da var... arif anlar, ama bir başka...
 13. herkesin youtube'da manchester'a attığı golü aradığı insan. sonuç hep songül karlı.
 14. olması çok zordur. aklı çalışan kişinin olabileceği iştir.
 15. anlayan kişi. "arif anlar, arif olmayanlar da var; arif anlar ama bi başka"
 16. --spoiler-- lodos denizden eser bendeniz arif keser --spoiler-- akasya durağı'nın efsane tiplemelerindendir.
 17. Attığı gol yıllarca aranmış fakat asla mantıklı bir sonuç bulunamamıştır. Ayrıca arayanlar kendilerini bir anda kaybedip hiç olmadık yerlerde bulabilirler.
 18. bilgin demekmiş.
 19. tasavvuf şeyhlerine göre ilahi bilgiyi arif (sufi) Allah'tan doğrudan alır. bu nedenle sufiler peygamberden de üstündür. sözleri kendileri söylemezler 'Allah'ın söyledikleri'dir. koşulsuz ve itiraz edilmeden kabul edilmelidir. onlara 'söylettirilmiş, yazdırılmış' tır. oysa allah, Kur'an'da peygamberden sonra nübüvvet yolunun kapandığını ifade etmektedir.
 20. Babamın adı. Görünce korktum bi an.

senin arif kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap