avanak sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


avanak kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : cingöz

<< atılgan avantaj >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te cingöz kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. Kolaylıkla kandırılabilen veya aldatılabilen,aptal,bön.
  2. salak ile avanak filmine konu olmuş yavru insan.
  3. (bkz: avanak apti)
  4. ermeniceden türkçeye geçmiş nadir sözcüklerden, eşek sıpası anlamında.
  5. erdoğan çokduru şiiridir. akif oktaydan dinlenesidir. avanak sen bana bakma emi ben hergün böyle degilim ha haftada birdir bu avanaklığım ve bakışlarımdaki bulanıklık sensiz oldukça.. ıslak asfalttan faytonlar geçer ardarda faytonlarda kadınlar. aklımdan vapur düdükleri geçer sen geçersin kurbağa bakışların.. ve hep dokunur bana bu nal sesleri sen bana bakma emi. alanda bir saat vardır, bilmezsin ben ona iş olsun diye bakarım. senin saatin yok benim var. senin bileklerin ince benimkiler kalın. ufacık ellerini okşarım, ufacık ellerini sen bana bakma emi.. bir düşün gazeteci çocukların bağırışlarını yaşamanın beş kuruşluğuna akıl erdir. sonra bir kadın sokulur yanıma kucağında bir çocuk gözbebeklerinde ben. kadının elleri utangaç dilenciler ağlatır beni sen bana bakma emi.. her hafta eve varırım sık-nefes mektup var mı derim benim kızdan, selam var mı? o yok, bu yok hadi sen niye yok olmadın daha? ya ürkekligin ya sıkılganlığın neden hala hatırımda? kızarım, gelmişine geçmişine okurum ya da gelecegine. tutar bir de düşünürüm evliliğimi sen bana bakma emi.. bir meyhaneye giderim sonra mesela havana'ya. bir marmara isterim, bir votka babam yaşındaki adamlardan cigarami yakarim senin adresini yakarım, bendeki varlığını.. erkeğin biri anırır pikaptan 'kadına kanma' şarkısını. şarkının plağı plak paramparça avucumda ne kitabı kalır, ne dini sen bana bakma emi.. haa unuttum, bu şehir bursa bursa demek; yeşil demek, su demek. tekmil kadınlar sana benzer bu şehirde tekmil kızlar. ben seni bilmem oysa gözlerin ya yeşil ya siyah ya mavi sen bana bakma emi.. camilerden ezan sesi gelir beş vakit allah'ımı, anamı hatırlarım. bildiğim dualardan okurum sonra ardından amin ederim: seni isterim amin. gelinliğini amin. benden gebeliğini amin. ama yalnız ben çekerim amini sen bana bakma emi.. şey.. sen bana bakma emi ben hergün böyle değilim ha haftada birdir bu avanaklığım ve bakışlarımdaki bulanıklık sensiz oldukça..
  6. Okunanı veya yazılanı anlamamak veya meramını ifade edememek suretiyle aklını kullanamamak şeklinde beliren son derecede ciddi geri zekalılık halidir. Avanak bir kimsenin akli gelişmesi, zihin yaşının iki ve yedinci seneleri itibariyle değişir. Avanak, belki çok iyi bir hafızaya sahip olabilir, fakat düşüncelerini hir maksat için düzenleyemez; bir fikri diğerinden ayırmak veya umumileştirmek kabiliyetine sahip değildir, bunun için en basit meseleler karşısında bocalar kalır. Okul hayatına asla intibak edemez. Günlük konuşma öğretilebilir, bazı alışkanlık verilebilir: (elbisesini veya yatağını düzeltme gibi). Ancak her an ona yardım etmeli ve murakebe altında bulundurmalıdır.
  7. akp, cemaat, terör, yolsuzluk, tecavüz ve akıl almaz bir dünya saçmalık dururken komünizm'i kafaya takan yurdum gencine denir.
  8. (bkz: avel)

senin avanak kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap