ayilmak sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


ayilmak kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : bayılmak

<< ayıl ayır >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te bayılmak kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 3 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. bayilmakhalinden bi sonraki evre..
  2. aşırı sarhoş olduktan sonra daha uzun bi süre uyanık kalmanın, banyoya girmenin ya da arkadaşınızın yüzünüze su dökmesinin sonucunda gerçekleşen olay. ayılmaya yardımcı olmak için nane limon kaynatılabilir, sırf yeni sıkılmış taze portakal suyu, yeşil çay veya benzeri rahatlatıcı çaylar içilebilir veya sadece bi saat beklenebilir, hemen hepsi aynı oranda etki yapıyo.
  3. bulutlardan yere dogru duşme olayına denir.bu yetmiyomuş gibi düşüş sırasında cıkardıgın onca kusmuk insanın sadece moralini bozar.
  4. afyonun patlamasi*, bir nevi kendine gelmek.
  5. bayılmak pek eglencelidir eger ayılmak olmasa. başınızın bayılmadan önceki gibi fena fena döndügü, etrafınızda üstünüze geldigini sandıgınız -ki bu sebepten elinizle bu yakın zannettiginiz insanları saçma saçma itmeye çalışırsınız- meraklı bir kalabalıgın bulundugu, birisi burnunuzun dibine kolonya sokmuşken digerinin ayaklarınızı havaya kaldırmaya çalıştıgı derken kalabalıgı yarıp "açılın ben doktorum" diyerek gelen doktoru gördügünüzde bir nebze rahatladıgınız evre. evrelerin en kötüsü. pek fena.
  6. kendin olmaktan vaz caymak. oh be şeysi.
  7. ayılana gazoz bayılana limon kuramından yola çıkarak göre hemen ardından gazoz içilmesi gereken eylem.
  8. beyin çeperlerinde yanan bir ampulün bir anda bütün yaşanmışlıkları aydınlatması. göz kamaşması duygusuyla kendine gelmek, "vay anam vay" demek.
  9. sarhoşken attığınız mesajlar hususunda kaygılanmaya başlatan süper olay. insan sarhoşken "ehehe! yaptım lan, yaptım lan, bi daha olsa bi daha yaparım!" diyebiliyor, lakin...
  10. bayilmakhalinden ayılmak ise şöyle bir deneyimim var :ameliyat olmadan önce kan testi için 8 tüp kan almaya çalışan hemşireye 8. tüpe geldiğinde "bayılacağım" dedim ve birden her taraf karanlık oldu. saçma görüntüler şeridinden sonra gözlerimi açtığımda karşımda hayatım boyunca görmediğim raflarla dolu bir duvar ve hiç tanıyamadığım iki kadın terimi silmeye çalışıyor bana iyi olup olmadığımı soruyorlar. beyaz gömlekleri var. ilk 30 saniye boyunca sağa sola mal gibi bakıp ortamı incelemeyi başladım ve aklımdan sadece şu cümleler geçti : "neredeyim lan ben? iran mı burası? kim ulan bunlar? ben niye burdayım? niye tanımıyorum bunları? feci sıçışlardayım lan!". sonra hayati ipucu geldi, "hastanedeyim ulan bak hastane olması lazım" ve devamında "tabi lan hastane burası, ameliyat olacaktın ya. aha! bak benim doktor, bu da hemşire". hafızam benim yanıltmadı, kendime geldim. öğrendiğim kadarı ile 1 dk. baygın kalmışım ama bana yıllar geçmiş gibi geldi. bayılma ayrı bir zevk verdi. ama ayılma, bir anda hafızanız sıfırlanıyor. benim gibi boş yaşayanların yaşaması gereken olay, çünkü gerçek boşluğu gördüm, tattım, hissettim.

senin ayilmak kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap