azinlik sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


azinlik kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : çoğunluk, ekseriyet

<< azami azlık >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te çoğunluk kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 4 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. türkiye'de medyada temsilleri ile ilgili bir yazı için: http://turuncubakis.blogs...znlk-haklar-ve-medya.html
 2. bir devlette yetişmiş, ancak nüfusu ayrı bir ırk, dil ya da dinden oluşan gruplara verilen isimdir. genelde bir savaş ya da yaşanan siyasi gelişmeler sonucunda bir ülkenin içinde kalan gruplardır. Ülkeden ülkeye farklı algılanan bir kavramdır. örneğin çekoslavakya da slovaklar, belçika'da walonlar azınlıktır.
 3. Senelerdir bir cehaletin peşine takıldık gidiyoruz... Henüz "azınlık" kelimesinin tam olarak kavranamamasından mıdır yoksa hakikaten kendi içimizde bölündük mü bilmiyorum ama doğu kültürünü yaşayan insanlarımız, (Kürtler) azınlık diye nitelendiriliyorlar. Oysa azınlık kelimesinin sözlük anlamına şöyle bir göz attığımızda; "Bir devlette yetişmiş, ancak nüfusu ayrı bir ırk, dil ya da dinden oluşan gruplar" olduğunu göreceğiz. Biz hiç bir zaman birbirimizden ayrı bir dil, din, ırk, millet olmadık ki. Neyin nesi şimdi bu doğulu vatandaşlarımıza azınlık demek. Buna rağmen doğu kültürüyle yetişmiş vatandaşlarımızı azınlık olarak görüyoruz. Biliyoruz ki kültür, bölgeden bölgeye değişkenlik gösteren bir kavramdır. iç Anadolu halkının kültürü ayrıdır, Karadeniz halkının kültürü ayrıdır, Akdeniz halkının kültürü ayrıdır. Yani kültürler farklıdır... Türkler Orta Asya'dan beri birçok milleti egemenlikleri altına almıştır doğru. En son Osmanlı zamanında isyan eden tüm azınlıklar özgürlüklerine kavuşmuş ve kendi devletlerini kurmuşlardır. Bu gün Türkiye Cumhuriyeti devletinde ise hiç bir millet Türklerin egemenliği altında değildir. Yani şu an Türkiye'de azınlık yok! Son zamanlarda televizyona çıkan entelektüeller "Türk, Kürt, Laz, Çerkez kardeştir" diye sürekli tekrarlıyorlar. Ne güzel söylüyorlar. Kürtlere azınlık demek, bölücü zihniyeti kabul etmek demektir. Kürtlere azınlık demek, Türkiye'yi bölmek demektir. Kürtlere azınlık demek, durduk yere başlayan bu iç savaşı körüklemek demektir. Bu cehaletin sebebi; bizi kendi içimizde bölmeye çalışanların oyunlarıdır. Kimse sanmasın ki, bizim iyi niyetli insanımızın düşüncelerini depolitize edip, halkın kanına vermek istedikleri düşünceyi aşıladıklarını ve kurulmuş bir oyuncak gibi bu temiz insanları oynattıklarını kimse görmüyor, anlamıyor... Gayet iyi görüyorum, gayet iyi görüyoruz. Gayet iyi anlıyorum, gayet iyi anlıyoruz. Tabi ki Türk siyasetinin içinde bulunan bu şeref yoksunu statükocuların, statükonun arkasına saklanıp, kendilerini garantiye aldıklarını da görüyoruz, anlıyoruz... Fakat bunların haricinde halkımıza aşılanmaya çalışan bir zehir daha var ki; etkisi tüm millete ulaşmak üzere. PKK = KÜRT Zehirin formülü budur. Önce vatana millete zarar veren bir terör örgütü çıkarılıyor meydana. Sonra bütün öfke bu terör örgütünde toplatılıyor. Daha sonra ise bu örgüt Kürtler için var denilerek, örgüte biriktirilen öfke Kürtlere aktarılıyor... Tabiî ki de durup dururken bir millet kendi içinde bölünemezdi. Önce bir sebep gerekirdi. işte sebep bu. Basit ama etkili. Lâkin anlaşılamaz değil... işte burada düştünüz. Mars ettim sizi. Eğer bu oyunu anladıysam engel olmaya çalışmak zor değil. Zor olan engel olmaya çalışırken başarılı olabilmek... Eğer milletin üzerinde oynanan bu kirli oyunu anladıysak, bu oyundaki rakiplerimizi de anlamışız demektir. Şimdi bize sadece biraz sevgi, biraz inanç, biraz da akıl lazım... Ancak bu şekilde kenetlenirse millet, bölücü zihniyeti ortadan kaldırmak işten bile değildir...
 4. Bir devletin ana unsurunu oluşturan milletin dışında,nufusça az olan milletlere verilen isim.
 5. bu topraklarda asimile olmamak için çaba göstermesi gereken,kültürel farklılıklara sahip topluluklar.
 6. etnik grup ta denir.en bilinenleri;kürt,zaza,gürcü,alevi,çerkez,çeçen,boşnak,arnavut,laz,rum,roman,poşa,çepni,kıpçak tır.
 7. Futbolda dayak yeme, itilip kakılma sebebidir türkiye'de. http://sporx.com/yazarlar...nlik-atkisiSXHBQ257015SXQ
 8. bir toplulukta her hangi bir bakımdan sayıca az olanlar.
 9. devletin kendi devletler tarihi içerisinde devletin bünyesine belli sürelerde giren ve devlet bünyesinden tarihi süreçlerde kopabilen devlet ana kökeninden bağımsız fakat aynı toplulukta yaşayan sayıca az yada fazla olabilen devlet etniğinden farklı etnik unsurlara sahip ırk veya ırklar topluluğu.
 10. çoğunluğa göre az olan kesimdir, bu insan olabilir eşya olabilir. önemli olan genele kıyasla oranının %50 den aşağıda olmasıdır. insansal versiyonları son zamanlarda kafamı kurcalamakta. tamam demokrasi var iyi hoş güzel, çoğunluğun istediği oluyor, yani çoğunluk mutlu oluyor, ama azınlık ne olmalı? çoğunluğun istediği şeye azınlık uymalı mı yani? sayıları az olduğu için pek umursanmıyor olsalar da herkes mutlu olmalı. azınlık olmayı kendileri seçmiyorlar sonuçta. her konunun farklı bir azınlığı ve çoğunluğu olduğu için bu insan kümelerini kendi içinde bir konu dahilinde ayırmak çok akıl karı değil, başka bir konunun azınlığı diğer konunun çoğunluğuna dahil olabiliyor çünkü. evet sözlük yazdım yazdım ama bir çözüm ben de bulamadım ne yazıkki. bu insanları adil bir mutlu etme biçimi olabilir mi onu düşünüyorum.
 11. azınlık = herkes - çoğunluk formülüyle belirtilen kavram.
 12. belli bir topluluğun içinde renk, dil, ırk, cinsiyet ve düşünce bakımından farklı olmaktır.
 13. ak parti iktidarı sayesinde ilk defa baskı altından kurtuldular, haklarına kavuştular.
 14. bir toplumda çoğunlukta olmayan kesim.
 15. mağduru oynamayı elinden kıl payı ile kaçırmıştır.
 16. avrupa'da her azınlık, yaşadığı ülkeye saygı duyar, uyum sağlar, en radikalinden en naifine kadar (bazı banliyölerdeki zeka geriliği yaşayanları dışında tutarsak). bir sağcı olarak avrupa da hiç zorluk çekmedim, çünkü beynim çalışıyor ve modern dünya'nın bir hukuk düzeni olduğunun farkındayım. yasalara saygı duyarsan, ülkenin varlığına saygı duyarsan sorun yaşamazsın. katılımcı demokrasi denilen olay ile, o ülkede yönetime, toplumsal inşaya, toplumsal üretime de katılabilirsin. devletin sana sağladığı güvenlik, barınma, yeme-içme hakkını pay ederken ayrımcılık yapmıyorsa, kültürel asimilasyona da kalkışmamız ise, uyumlu bir yaşam sürersin. ama yaşadığın ülkenin yönetimini, toplumsal yapısını, tarihini, kurumlarını, her şeyini ele geçirip çoğunluğa hükmedeceğim, azınlık oligarşisi kuracağım dersen, orada problem çıkar. bin yıllardır böyle olmuştur. edit: bir de şöyle tipler vardır. x ülkesinde yaşar, oranın kısmı azınlığının içerisindedir. daha sonra avrupaya gider, kendi ülkesinde devlet, toplum ve kurumlara duymadığı saygıyı avrupa'da duyar. hayır avrupa bu konularda çok iyi olduğu için değil, kendisinin aşağılık kompleksi yüzündendir. yoksa avrupa daki güvenlik disiplini, belki hiçbir monarşide bile yoktur. fakat o medeniyetin insanını gözünde yücelttiği için, orada gösterdiği saygıyı kendi ülkesinde göstermez. bu da ayrı bir tartışma konusu.

senin azinlik kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap