bagimsiz sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


bagimsiz kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : güdümlü

<< bagımlı bagımsızlık >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te güdümlü kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 1 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. sahip olan insanin, degerini cok iyi bilmesi gerektigi sifat. hur, ozgur. (bkz: tam bagimsiz turkiye) (bkz: bagimsizlik)
  2. (bkz: serbest) (bkz: kayıtsız)
  3. bir oktay rifat siiri;" bütün karanlığı versem size giden geceyi durduramazsınız ışır odamızın havası kaçar çeşmelerinizden durduramazsınız ben denize bakarım sandalca uzaktan siz yüzersiniz bir kuş uçar bir gemi geçer durduramazsınız"
  4. siyasette, baska bir ülkenin veya ülkelerin yönetimi veya denetimi altinda olmayan ülkelere denir. islerini baska bir devlet organina bagli kalmadan yürüten devlet organini niteler. maalesef türkiyemizin pratik olarak bu kavramla ilgisi kalmamistir.
  5. ipsiz.
  6. saplı.
  7. (bkz: ayşe coca cola içebilir)
  8. sol jargonda herhangi bir parti, orgut, hareket icinde yer almayip her ise kosturan, her eyleme gelen insanlar icin kullanilan tanimlamadir. kimileri kucumseme, kimileri de saygi* manasi katarak kullanir.
  9. tarafsız : kendini bir şey sanan.bağımsız : bir şeyi kendisi sanan.özdemir asafyuvarlağın köşeleri
  10. artık kullanıla kullanıla dilimizde yer ettiyse de türetilmesi yanlış olan kelime (bkz: galatımeşhur).kelime anlamı olarak "bağım"ı olmayan demektir ki bu kelime "bağ" isminin sonuna "-(i)m" yapım eki getirilerek oluşturulmuştur. halbuki bu ek isimlerin değil, fiillerin sonuna getirilir, mesela: (bkz: eylem) (bkz: devrim) (bkz: yapım). dolayısıyla bu türetme hatalı bir türetmedir.aynı şey bunun gibi ve bundan türetilen kelimeler için de geçerlidir (bkz: bağımsızlık) (bkz: bağımlı) (bkz: bağımlılık).

senin bagimsiz kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap