benzer sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


benzer kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : başka, ayrı, farklı

<< bencil beraat >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te başka kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 8 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. benzeyen
  2. uyum gösteren, aynı olma ihtimali taşıyan, birbirleri ile ilişkili..
  3. (bkz: bir örnek)
  4. tdk'nın dublör yerine önerdiği kelime. yakında yetkin dilimiz 1000 kadar kelimeden ibaret kalacak böyle giderse.
  5. kullanildigi baglama gore iki veya daha fazla ayri nesnenin yeter seviyede olcutte ayni olcumleri vermesi durumu.
  6. orta karadeniz ve anadolu diyarlarında yeteri kadar anlamına gelecek şekilde zarf'a dönüşebilen güzel türkçe sözcük.örn. - benzer esiyor. ( ne çok esiyor ne de az.. yeteri kadar)
  7. bir cok ozellikleri birbirleriyle ortak olan manasina gelen kelime. aynisi olmasa da andiriyor manasina da gelebilir.
  8. benzer aynı olmayandır. benzer olan şeylerin aynı olmadığı vurgusu da beraberinde gelir. belirli bir amaçla yapılan bir genelleme ve savsaklama durumudur. benzerlik sözkonusuysa mutlaka bir zorlama ve yaptırımcı otorite belirtisi vardır.(bkz: otorite)
  9. "(...)insan yaşadığı yere benzero yerin suyuna, o yerin toprağına benzersuyunda yüzen balığatoprağını iten çiçeğedağlarının, tepelerinin dumanlı eğiminekonyanın beyazantebin kırmızı düzlüğüne benzergöğüne benzer ki gözyaşları mavidirdenize benzer ki dalgalıdır bakışlarıevlerine, sokaklarına, köşebaşlarınaöylesine benzer kive avlularına(bir kuyu halkasıyla sıkıştırılmıştır kalbi)ve sözlerine(yani bir cep aynası alım-satımına belki)ve bir gün birinin adres sormasına benzersorarken sorarken üzünçlü bir görüntüsünecamcının cam kesmesine, dülgerin rende tutmasınaöyle bir cıgara yakımına, birinin gazoz açmasınaminibüslerine, gecekondularınahasretine, yalanına benzer(...)"*edip cansever
  10. (bkz: muadil)(bkz: mümasil)(bkz: müşabih)

senin benzer kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap