beraat sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


beraat kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : suçlanma

<< benzer beraber >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te suçlanma kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 7 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. aklanma.
 2. (bkz: sanigin sorgulanmadan davasinin bitirilebilmesi)
 3. ceza muhakemesi kanunu'nun 223. maddesine göre hüküm sayılanlar arasında yer alan mahkeme kararıdır.
 4. hukuki anlamda aklanmak. davalı açısından dabanın lehte sonuçlanması.
 5. aslında yanlış yazılır. kelimenin aslı "beraet" dir ve kanunlarda bile "beraat" diye yazar. yapacak birşey yoktur.
 6. - yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması. - yüklenen suçun sanık tarafından işlenmediğinin sabit olması. - yüklenen suç açısından sanığın kast veya taksirinin bulunmaması. - yüklenen suçun sanık tarafından işlenmesine rağmen olayda bir hukuka uygunluk nedeninin bulunması. - yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması, hallerinden birinin varliği durumunda beraat kararı verilir.
 7. (bkz: cmk ya göre hüküm türleri)
 8. sene içinde her türlü nanenin yenipte bir gecede işlenen günahlardan kurtulacağı sanılan kutsal gece.ama öyle değil eğer öyle olsaydı hrristiyanların günah çıkarma törenine neden karşı çıkıyoruz.olayın aslı şu adam olacaksın verdiğin sözü tutacaksın ve aynı naneyi tekrar tekrar yemeyeceksin.yapıyorsanda hadi ulan bir şans daha deyip sonra af dilenmiceksin ki karizman çizilmesin.inananların bu gecesi kutlu olsun..
 9. osmanlıca'da; beraet (arınma, aklanma) sözcüğünün hukuk dilinde ve halk arasında yanlış kullanımı sonucu aldığı biçimdir. beraat sözcüğünün osmanlıca'daki gerçek anlamı ise; 'göz kamaştırıcı parlaklık'tır.
 10. türkçede tam karşılığı olmayan kelimedir. zira mahkeme kararlarında beraat yerine getirilecek her kelime anlam olarak eksik kalmaktadır.
 11. sınıfımın en zeki çocuğu. dağların arasında aydınlanmaya çalışan bir lüks. canımdır benim. oğlumdur. gözlüğü yamuktur. parası yoktur beratımın. babası doğduğundan beri hapistedir. iftira atmışlardır babasına. çocuğumun babası suçsuzdur oysa.. Daha sekizindeyken gitmiştir babası.. On sekizine doğru geri gelecektir ne yazık ki.. Bekler oğlum. Gece gündüz bekler babasını.. bakışlarındaki masumiyeti herkesin görmesi gerekir. Beraat iyidir. Yüreği güzeldir. bir montu yoktur beratın. üşür hep. babasının gönderdiği gemilerle oynar evinde. dersleri hep beştir oysa ki.. başkalarının yere düşürdüğü bir lira çok değerlidir onun için. farkındadır. büyük adam olacaktır berat. ya da.. ya da dağlara kaçacaktır.. Tuttum elinden Beraat'ımın.
 12. gereği düşünüldü diye başlayan ve tutuksuz yargılanmasıyla davanın bitmesine denir.
 13. Beraat sözkonusu olunca memleketimiz şampiyonmuş - Habertürk haberini yapmış: http://galeri.uludagsozluk.com/r/beraat-438879/

senin beraat kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap