bilge sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


bilge kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : cahil

<< bildik bilgili >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te cahil kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 6 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. bilgili, bilgin, kültürlü, alim anlamına gelen sözcük.
 2. günümüz üniversite ögrencilerine ters bir kelime..
 3. direct'nin solistinin ismi.
 4. unisex bir isim
 5. tarkanin avukat sevgilisi..
 6. (bkz: ferrarisini satan bilge) (bkz: bilge kösebalaban)
 7. Bilgili, iyi ahlaklı, olgun ve örnek (kimse), hakim (bkz: bilge adam)
 8. ince saz grubunun guzel bir parcası.yamulmuyorsam baba evi dizisinin de muziği idi.*
 9. baba evi adlı dizide, sevinç erbulak' ın canlandırdığı karakter.
 10. ne demis gercek bilge, karasu olan bilge ; günlerden deniz, sulardan salı, yürürden vatos, yüzerden kedi... gercek olmayan bilge bilge'yi nasıl tanımlamıs peki ; gercek bilgeler korkmaz, gercek bilgeler bilir, gercek bilgeler erdem sahibidir. gercek olmak kolaydır. don icine, don ozune, silkelen ve kendine gel, kendine! ne zor. bir o kadar da gerekli, ogrenmek ve nefes alabilmek adına.
 11. bilgilenin anladıgı kişidir bilge. bir bilgine soru yoneltilir; hocam ben cevremde bilge bulamıyorum muhabbet etcek bilge yok nası bulcaz nerd bunlar? bilgeyi bilge olanlar tanır.
 12. (bkz: bilgesu)
 13. Tatarca'da "belirti, iz, nişan" anlamlarına gelen sözcük.
 14. evrenin ruhuna uygun duruş sergileyen.
 15. bilgi sözcüğünün kökeni "bilig"dir, bilge sözcüğündeki bil, ise yurt, il anlamına gelir. yani bilge, ile, yurda, obaya demektir. bilgili olma ile ilgisi yoktur. bu açıdan bilge kağan diye biri yaşamamıştır. bilge kağan, bir cümle içinde geçen, bu yurda, bu ile kağan gelen anlamında kullanılmıştır. haluk tarcan üstadın ön türk uygarlığı kitabından alıntıdır. benim, yazmak dışında, en ufak bir katkım yoktur.
 16. çevresini ve çevresindekileri tanıma bilme durumudur. iyilik, güzellik ve akıllara iyi örnek olma çabasındaki kişidir.
 17. bilen ve bildiklerini öğreten kimseye "bilge" denir.
 18. BiLGE Türkiye'de en çok kullanılan 141. isim (... 139. zehra, 140. sema, 141. bilge, 142. demet, 143. eda, ...). Ülkemizde yaklaşık her 685 kişiden birinin adı BiLGE ve ismin yaygınlık oranı binde 1.46. BiLGE adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 21:24 itibariyle yaklaşık 105,009 kişinin isminin BiLGE olduğu ve BiLGE isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1735 kişi arttığı tahmini yapılabilir. BiLGE isminin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranını hesaplarken bu isme elimizdeki Amerikan veritabanındaki 702,203 kişi arasında hiç rastlayamadık. Bu nedenle ismin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranın bir milyonda 1.4'ten dahi az olduğunu ve Amerikada toplam 400'den az sayıda BiLGE yaşadığını tahmin ediyoruz. BiLGE Türkiye'nin en yaygın 141. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 141. ad ise Alfred ismi. BiLGE adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 139. Randall 140. Bradley 141. Alfred 142. Kay 143. Herbert isimleri de sayılabilir. http://www.ismiDidikle.com'dan alınmıştır.
 19. 44 kişinin acımasızca katledilmesi ile gündeme gelen mardinin bir köyüdür. adını bundan sonra cehalet köyü olarak değiştirmek lazımdır.
 20. kürtçe adı zangırt olan kürt köyüdür.
 21. Dünyanın en şanssız köyü.
 22. bugün yapılan aramalarda (spiker anlatımı gibi olacak ama) çok sayıda mühimmat ve el bombası bulunan köy.
 23. türkiye'de acılı bir sahnenin yaşandığı köydür.
 24. bazı haber bültenlerinde öldürülen imama itafen bilge köyünün bilgesi gibi başarız bir kelime oyunu yapılmış köydür.
 25. mardin'in Bilge köyündeki katliamla koruculuk sisteminin ilişkilendirilmesine set tepki gösteren Babat aşireti lidere HAzım Babat : "Mardin'deki olayın koruculara bağlanması çok yanlış. DTP'nin genel başkanı Ahmet Türk'ün bir kardeşi ya da bir akrabası olan Abdurrahim Türk 1973'te milletvekili idi. Abdurrahim Türk'ün ailesi Kızıltepe'de başka ailelerle kavga etmiş. Ahmet Türk'ü vurmuşlar. O olayda 15 kişi öldürüldü. 1973'te korucu var mıydı" dedi.

senin bilge kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap