birey sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


birey kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : topluluk

<< biraz birikmek >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te topluluk kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. birey = toplum.
  2. her gun yasanan gundelik hayatta bireyin aciklamasini yapmak herne kadar zor olsa da, birey esittir toplum zihniyeti dogru degildir. zira toplum denen seyi bireyler yaratir ama bireyi toplum yaratir mi sorusu daha onemlidir. dusunceyi ureten, hisseden, yaratici veya yikici olan bireydir, toplum degil. sosyal cevresinden herhalikarda etkilenir tabi ki, ahlak anlayisi, etik, tabular..vs. onun yaraticiliginin bir parcasidir. 'but whatever each individual takes from society will be used by him in his own unique way-with his special senses, his bio-chemical make up, his pyhsique and temperament and nobody else's.' der aldous huxley. (brand new world revisited, p.143)
  3. "iki ayrı yüz fotografını yan yana koydugunda, onları birbirinden ayıran ne cok sey oldugunu görüp sasırırsın. ama iki yüz yirmi ücü birden karsına serilince, bir anda gördügünün sadece tek bir yüzün cok sayıda cesitlemesi oldugunu ve birey diye bir seyin hic bir zaman var olmadıgını anlıyorsun."(bkz: milan kundera)(bkz: nesmrtelnost)
  4. (bkz: birey fonksiyon)
  5. buralarda, ben butonundan fışkıran benlik.
  6. birey doğulmaz, birey olunur.
  7. beraber büyüdüğüm kuzenim. zor zamanlarda güzel zamanlarda da beraberdik. askere gidecek ve geri gelmesini bekleyeceğiz biz.
  8. her şeyden önce -kendine yakışanı giydikten sonra- sessizlikle dost olabilendir.
  9. toplumları oluşturan her birime dense de çağlar geçtikçe durumda farklılıklar çıkmıştır. bireylerden oluşan toplum, çoğu coğrafyada tamamen voltran'a dönüşüp tek bir kitle/kütle haline gelmiştir. birey olmak bir toplumun sıradan bir parçası olmanın ötesine geçememiştir. birey ya bu çığa sorgusuz sualsiz katılan, ya da erimeye mahkum olan bir kar tanesi halini almıştır. gerçi bu bireysellik sorunu geçtiğimiz bir-iki yüzyıldan itibaren kırılmaya başlamışsa da bundan nasibini almamış kapalı toplumlarımız da var halen. misal bu sorunun -bırakın çözülmek- daha da hat safhaya ulaştığı kapalı toplumlarda töre(sosyal infaz) cinayetleri, linç girişimleri, skolastik ataerkillik falan görülüyor hala. ben böyle bir yer henüz görmedim de bir arkadaş anlattı.
  10. cüret gösterip ''kamu''yu ayakları altında ezen, mühim ama çağımızda fazlaca şişirilmiş sosyoloji terimi. günümüz demokrasileri bireyin özgürlükleri adına kamunun menfaatlerine üvey evlat muamelesi çekebilmektedir fasılalarla.

senin birey kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap