bozuk sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


bozuk kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : sağlam

<< bozmak bücür >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te sağlam kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 5 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. (bkz: bozuk para)
  2. bozuk olan bir şeyin bir daha bozulma olasılığı gene de var olabilir ( ürüne bağlı olarak) mesela arabanız'ın ışıkları yanmıordur. ki bu arabanızdaki teknik bir arızadan dolayı kaynaklandığı için bozuktur. her ne kadar ışıkları bozuk dense de sonuç itibari ile o ışıklar arabanındır. ardından motorda bir sorun gerçekleşir ve araba aynı anda 2. sorununu çıkartarak bozulmaya devam etmektedir.ya da herhangi bir ürün tamir edilmiş ise onun tekrar bozulma şansı, hatta bozulmamış olan aynı üründen daha fazla olabilir. bunlara karşılık bozuk para olan 100bin lirayı 2 adet 50binlik yaparak bozdurmak da mümkündür böylece bozuk para tekrar bozulmuş olur. çalışmayan bir üründeki bozukluk, onun tekrar aynı anda bozulamayacağı görüşünü aklımıza getirtse de yere düştüğü anda içinde başka hasarlar da meydana gelerek bozuk olan ürünün daha da bozulacağı da akla gelebilir.
  3. ... (bkz: büzük)
  4. asık suratlı insan.
  5. baglama ailesinden bir calgi. teknesi ve sapinin uzunlugu toplam 80-90 cm'dir. 15 ya da 18 perde bagi ve ucerli gruplar halinde takilmi$ 9 teli vardir. telleri bozuk duzene gore akortlanir. yunanlilarin buzuki adini verdikleri calgi, "bozuk"un bir turudur.
  6. söz müziği doğuş'a ait olan ve aynı adlı albumde bulunan doğuş' a has bir şarkı. sevgiliye söylenmeyecek veya ithaf edilemeyecek bir şarkı aynı zamanda. (bkz: aman diyim)geceler hiç çekilmiyorsen nerdesin söylemutsuzluk hep sarıyorben nerdeyim bilmiyorumşimdi kiminlesinallah iyilik versinçektiğimi sende çekçekemez duygusuzsunistersen al canımı da kurtulayımzaten kalbim olmadan ne kadar yaşarımsanmıştım benimsin seni yanılmışımbilmiyordum kalpsiz ve bozuk olduğunuşiirbak yine harbe soktun benikendimle savaşıyorumaşk ile bağlılık yeminleriverdiğin sözler ölürümde bırakmam deyişinhepsi yalan mıydı sonunda kötülük kazandızafer çığlıkları atıyorlarsevgi sığınağımızda çöktü be kalpsizseni kaderinle yalanlarınla allah'sızlığınlabaşbaşa bırakıyorum.
  7. dogu$'un son cikan albumunun adi ve yine ayni albumde yer alan ciki$ $arkisi. tracklist $u $ekilde:1-bozuk 2-ceza 3-kiyamam 4-sansin yok5-don't cry 6-bozuk (playback) 7-ceza (playback) 8-kiyamam (playback) 9-şansin yok (playback) 10- don't cry (playback)
  8. bağlama ebatlarındadır. ortaya iki sarı ve bir ince çelik tel, üste ve alta ise birer kalın sarı ve ikişer çelik tel takılır. sarı teller çelik tellere göre bir oktav daha pest akort edilir. genellikle güney ve ege yörelerimizde bozuk olarak bilinir ve çalınır. akortları ise alt "la", orta "re" ve üst "sol" dur.
  9. dogu$'un en guzel parcalarindan biridir. dinlerken alip goturur, saklar geri vermez. ozellikle giri$ kismini kesip ardi ardina dinleyebilirsiniz.
  10. onuncu nesil çaylak.

senin bozuk kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap