buhran sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


buhran kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : ferahlık, rahatlık

<< budala büken >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te ferahlık kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 9 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. sıkıntı, bunalım.
 2. avrupa yakasında selin'in burhan deme biçimi...
 3. kaos ortamı , karışıklık , sıkıntı..
 4. avrupa yakası adlı dizide selin tarafından yorumlanan burhan adlı karakteri anımsatan sözcük. Bildiğiniz üzere bu şahsiyet nişantaşı çocuğudur ve ben de üniversite mezunuyum, açık öğretimi bitirdim insanıdır. (bkz: saygıyla anıyoruz)
 5. ruhun kabz ve bast hallerinden ilki. kabz hali ile daralan ruh, bast hali ile genişlemektedir.
 6. final haftası öncesi çok gelir.gitmek bilmez
 7. kriz, karışıklık, olumsuzluklar bütünü.
 8. (bkz: büyük buhran)
 9. pastel renkli şehirlerin resmi duygusu.
 10. (bkz: 1929)
 11. --spoiler-- bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. bir amacımız ya da yerimiz yok, ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı. bizim savaşımız ruhani bir savaş, en büyük buhranımız hayatlarımız. --spoiler-- (bkz: fight club)
 12. Bazı anlar, bir buhran kapladığında ruhumu, mucizelerin gerçek olmasını diliyorum en derinden.
 13. dilimize tanzimat döneminde bir ara * ekonominin sakata gelmesi üzerine o zamana kadar "kriz" kelimesine osmanlıca'da kullanılacak bir karşılığın üretilmemiş olduğunun farkedilmesiyle paşalar arasında ekonomik kriz konularının görüşülmesi sürecinde kazandırılmış bir kelime. (bkz: tezakir) (bkz: ahmet cevdet paşa)
 14. mideye giren sebepsiz ağrı. iç sıkıntısı, bunalım.
 15. (bkz: dolunayın getirdiği iç sıkıntısı)
 16. (bkz: Duygusal sıçıntılar) Kafa neyin kafası. Midede ki öküz neyin öküzü bilemedim ben. Bu aralar sık yaşıyorum hadi hayırlısı.
 17. pis moruk yine döktürmüş; çok fazla çok az ya da çok geç çok şişman çok zayıf ya da çok kötü kahkaha ya da gözyaşı ya da kusursuz kayıtsızlık nefret edenler sevenler ellerindeki şarap şişelerini sallayarak önlerine çıkanları süngüleyip kadınların ırzına geçen ordular ya da ucuz bir pansiyon odasında Marilyn Monroe'nun fotoğrafıyla yaşayan bir ihtiyar o denli büyük ki dünyadaki yalnızlık onu saatin kollarının ağır hareketlerinde bile görebilirsiniz. o denli büyük ki dünyadaki yalnızlık onu Vegas'ta, Baltimore'da ya da Münih'te yanıp sönen neon ışıklarında görebilirsiniz. insanlar yorgun, hayat tarafından cezalandırılmış, ya sevgiyle ya da sevgisizlikle sakatlanmış. yeni hükümetlere ihtiyacımız yok yeni devrimlere ihtiyacımız yok yeni kadınlara ihtiyacımız yok yeni yollara ihtiyacımız yok şevkate ihtiyacımız var. müşfik davranmıyoruz birbirimize. müşfik davranmıyoruz. korkuyoruz. nefretin gücü simgelediğini sanıyoruz. cezalandırmanın sevgi olduğunu. daha az sahte bir eğitim bize gereken daha az kural daha az polis ve daha iyi öğretmenler. bir odada bir başına acı çeken öpülmemiş dokunulmamış bir başına bitki sulayan olsa da çalmayacak bir telefondan yoksun insanın dehşetini unutuyoruz. müşfik davranmıyoruz birbirimize müşfik davranmıyoruz birbirimize müşfik davranmıyoruz birbirimize boncuklar sallanır, bulutlar örter köpekler gül bahçesine işer bir çocuğun kafasını koparır cani dondurma külahından bir ısırık alır gibi okyanus bir gelip bir giderken anlamsız bir ayın esaretinde. müşfik davranmıyor insanlar birbirine.
 18. Oturmuşum elimde kahve bardağı. Kahvenin o keskin kokusu burnuma geldikçe seni hissediyorum. Kokuların duygulardaki etkisini bizzati anlıyorum. Kahve ve sen. Sen ve hüznüm. Kaçış var sanki Gerçeklerden kaçış. Benim gerçekliğimden. Emin de değilim aslında. Benim de içime bir nebze de olsun su serpen de bu ya. Emin olmamak bazen hem sıkıntı Bazense büyük bir hayat sebebi. Yok ya ne alaka demek Ya da kesin öyle demek. Denge işte, hayatın her yerinde olduğu gibi. Hem yaşam sevinci hem de ölüm gibi veya ikisini de birarada hissedebilmek.
 19. her şair bir dönem yaşar bunu. kalbinden geçenleri zihnine onaylatamayınca ortada kalır. konuşmayı bile fazla bulur. üstüne gitmeyin
 20. takıntı adlı rock grubunun murat ilkan ile yaptığı düet parça. bak! istemem ben yalnız ölmek zor kalmam burada bu sokaklar bu beden ev benim değil zor değil inan vazgeçmek olmayan şeyi kaybetmek bir kapı daha var açılır özgürlüğe bedenlere hapsolan ruhlar acıları bir gün biter mi sonu gelmeyen buhran gözyaşları diner mi git istiyorsan kaybetmek çok mühim değil bu sokaklar bu yaşam ev senin değil zor değil inan vazgeçmek olmayan şeyi kaybetmek bir kapı daha var açılır özgürlüğe bedenlere hapsolan ruhlar acıları bir gün biter mi sonu gelmeyen buhran gözyaşları diner mi.

senin buhran kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap