buyruk sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


buyruk kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : rica, istirham

<< bütün büyük >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te rica kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 3 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. emir, kisiyi bisey yapmaya zorlayan soz
  2. http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=17904
  3. istanbul ve yıldız teknik üniversitelerinde mikroişlemciler dersinde "instruction" demektir.(bkz: turk dil kurumu turkce karsilik onerileri)(bkz: kırmık)
  4. ilk türk devletlerinde bakan anlamına gelir.
  5. immanuel kant'ta insanların davranışlarını hiçbir koşula bağlı olmadan yöneten ahlak yasalarının ayırt edici özelliği. ahlak yasasının özüne ilişkinin kendi kendisinin ereği olduğu zaman kategorik (koşulsuz); başka bir ahlaki eyleme bağlı bulunduğu zaman hipotetiktir (koşullu).
  6. "küçük ve büyük buyruk olmak üzere değişik tarihlerde yazılmış alevi ibadetini ve erkanını tarif eden kitapçıklardır."aleviliğin kaynakları(bkz: imam cafer buyruğu)
  7. beloyannis'in öyküsü. dido sotiriyu'nun, yunan iç savaşı ve nikos beloyannis'in 1952'deki idamına kadarki süreci anlattığı eseri.yunanistan komünist partisi'nin iç savaş sırası ve sonrasındaki yiğitliklerini ve hatalarını, komünistlere karşı açılan casusluk davalarının nasıl düzmece olduğunu, infaz kararlarının zaten daha mahkeme başlamadan kafalara konduğunu, yunan hükümetlerinin abd'nin kuklası olduğunu çok yalın bir gerçeklikle ortaya koymuş sotiriyu.politik davaları bol olan, üç fidanını, gencecik devrimcilerini idam eden türkiye'yle benzerlikler bulmakta zorlanılmayacak bir kitap.

senin buyruk kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap