donmek sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


donmek kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : gitmek

<< donme donuk >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te gitmek kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. 'dönmek,mümkün mü artık dönmek onca yollardan sonra...'şeklinde başlayan yeni türkü şarkısı.
 2. dönmek=erkekken kadın olmak=nüfus cüzdanı rengini değiştirmek=topoşlaşmak=... ve daha niceleri
 3. 180 ve 360 derece olmak üzere iki çeşiti bulunur.*
 4. Sözleri murathan mungan'a ait olan yeni türkü şarkısı.. gündüz efkarı... * dönmek, mümkün mü artık dönmek onca yollardan sonra yeniden yollara düşmek neresi sıla bize, neresi gurbet al bizi koynuna ipek yolları üstümüzden geçiyor gökkuşağı sevdalı bulutlar, uçan halılar uzak değil dünyanın kapıları neresi sıla bize, neresi gurbet yollar bize memleket gitmek, mümkün mü artık gitmek onca yollardan sonra yeniden yollara düşmek neresi sıla bize, neresi gurbet rakılı akşamlar, gün batımları çocuk gibi ağlar yaz sarhoşları olmamış yaşamlar, eksik yarınlar hatırlatır herşey eski aşkları neresi sıla bize, neresi gurbet yollar bize memleket
 5. soz vermiş sarkılar albumunde humeyranın sahane seslendirdiği yeni turku sarkısı.
 6. (bkz: okeye dönmek)
 7. filmi geri sarmak.
 8. sözleri murathan mungan'a ait olan (ve olmayan) bütün yeni türkü şarkıları gibi harikadır. olmamış yaşamlar, eksik yarınlar hatırlatır her şey eski aşkları.
 9. hümeyra'dan da dinlenmesi fevkalade şarkı.
 10. yeni türkü'den sonra yorumlanmasına rağmen hümeyra'yla yeniden devleşen şarkı. sözler murathan mungan... şarkının hümeyra' dan dinlenmesi şiddetle tavsiye edilir.
 11. --spoiler-- dönmek, mümkün mü artık dönmek onca yollardan sonra... --spoiler-- dönmenin zorluklarını kelimenin gücü ile anlatan şarkıdır. sonra... --spoiler-- neresi sıla bize... neresi gurbet... yollar bize memleket.. --spoiler-- savuluş bu olsa gerek!
 12. her kelimesi ayrı bir hüzün... muhteşem bir ezgi...
 13. uyduların gezegenlerin, gezegenlerin de güneş'in etrafında bıkıp usanmadan yaptıkları eylem.
 14. http://www.youtube.com/wa...p;mode=related&search + =
 15. "..gitmişiz.. elimi uzatıyorum, yoksun.. dokunmak imkansızım olmuşken, şimdi "neredeyim" kaygısıdan geçtim. "neyim" derdindeyim en çok. özlemişiz.. direklerini yıkmışım en dibinden burnumun. sızılatmışım, asla kabuk baglayamanlarımı.. "keşke"leri dizmişim önüme.. geceden karanlık bir zaman söyleyeyim mi sana. "sen". avunmuşuz.. hafiflesin diye yoksunlugum, insan içine karışmışım. karışmayı öğrenmeden, karman çorman olmuşum.. çözülmem mümkün degil. abartıp karıştırmışım onları bana. avutacaklarını sandıklarımın olmuşum. yoksunlugumun bir agırlıgı var mı..tartamıyorum. yıllanmışız.. masallara inanmayı unutmuşum. gözlerimin daldıgı yerde, prens ve prensesin kavuşma sahnesi yok artık. bilmedigim bi'yermiş uzaklar. artık gidilebiliyor üstelik. tadımlık sohbetlerin eski tadı kalmamış. agzımın tadı yok..kalmamış. yanılmışız.. gitmek ve dönmek birbirinin zıttı bile olamayacak kadar ayrıymış. yollar bana düşman.. almadılar koyunlarına. keşke dönmeye karar vermeden önce çıkmasaydık yola. "bir gün" ler önümüze serilmiş onyıllık ayrılıklarmış. develer berber degil, pek ala bildigim deveymiş. " sorularına cevap buldugum şarkıdır efendim, dönmek. "dönmek, mümkün mü artık dönmek onca yollardan sonra yeniden yollara düşmek? gitmek, mümkün mü artık gitmek onca yollardan sonra yeniden yollara düşmek?" cevap; hayır, mümkün degildir asla ve kat'a. gitmek için çok erken. dönmek için, çok geçtir.
 16. (bkz: bülent ersoy)
 17. özellikle ''yollar bize memleket'' bölümüyle enfesleşen şarkı.yeni türkü'nün best of albümünde bulunmamasına rağmen bence en anlamlı şarkılarındandır.
 18. yeni türkü nün en bi güzel şarkısıdır, insan acaba dönmesem mi dedirtir onca yollardan sonra. zaten döndüğünde eskiyi bulamayacağın garantidir.
 19. (bkz: bülent ersoy) (bkz: travesti) (bkz: ahmet çakar)
 20. evinden uzak yaşayanlar için ağlatan bir yeni türkü şarkısıdır. ''Dönmek, mümkün mü artık Dönmek, onca yollardan sonra Yeniden yollara düşmek Neresi sıla bize, neresi gurbet Al bizi koynuna ipek yolları Üstümüzden geçiyor gökkuşağı Sevdalı bulutlar uçan halılar Uzak değil dünyanın kapıları Neresi sıla bize, neresi gurbet Yollar bize memleket Gitmek, mümkün mü artık Gitmek, onca yollardan sonra Yeniden yollara düşmek Rakılı akşamlar, gün batımları Çocuk gibi ağlar yaz sarhoşları Olmamış yaşamlar, eksik yarınlar Hatırlatır her şey eski aşkları Neresi sıla bize, neresi gurbet Yollar bize memleket''
 21. tam bir dönüş yapıldıysa (bkz: u dönüşü yapmak) * geriye dönmek şeklinde yapılırsa (bkz: r yapmak)* gibi trafik ve otomobil terimleriyle bezeli eylemler olarak da kullanılabilen fiildir.
 22. hayat içerisinde tilki misali dönüp dolaşırken yine bu şarkı gelmek hakkaten tuhaf oluyor. ulan onca şey yaşıyorsunuz onca şarkı çıkıyor ama dönüp dolaşıp bu şarkıya geliyorsunuz! hayır bu şarkı lanet demiyorum ama muhteşem bir şey bu ya gülümsüyorsun böyle tekrar bunu dinleyince olum dün şu vardı bak o gidince bunu dinliyordun e şimdi bu var yine dinliyorsun!... yani diyor ya şarkı "yollar bize memleket..." tayfun talipoğlu'nun ses tonunda söyle bunu... nasıl hoş bir fon yarattı dimi ? ve o ses tonuyla konuş... arkasında da bu parça muhteşem bir şey... Yaşam içerisinde savrulurken bir şekilde dinlenilen ve dönüp dolaşıp tekrar dinlenilen parça... anlıyor musun? "dönmek" böyle şey... dönmek, mümkün mü artık dönmek onca yollardan sonra yeniden yollara düşmek...
 23. murathan mungan söz vermiş şarkılar albümünde yer alan, hümeyra nın çok iyi seslendirdiği, hisli şarkı.
 24. kesinlikle hümeyra yorumu ile dinlenmesi gereken şarkı. --spoiler-- Gitmek, mümkün mü artık Gitmek, onca yollardan sonra Yeniden yollara düşmek --spoiler--
 25. yeni türkü,gurubunun dönmek adlı şarkısı'dır. kaygısızlar filminin müziğini yapmış ve çok başarılı bir şarkı olmuştur.

senin donmek kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap