dusmek sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


dusmek kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : kalkmak

<< düşman duygusuz >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te kalkmak kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 1 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. düşmektir. yürürken takılınıp da olabilir 12. kattan aşağıya da düşmek olabilir.
 2. bulunulan yer, her neresiyse ordan kopmaktır, ayrılmaktır. başka bir yer, başka bir boyut hatta. sonrasında da dost falan kalmaz. neymiş; insan mümkünse her dala tutunsunmuş.
 3. başladığın yere dönmektir düşmek. ecel sana uğramadan teker teker çıktığın bütün basamaklardan sonra geldiğin yere dönmektir düşmek. kirlettiğin ruhunu toprakla temizlediğin andır düşmek. varoluşunun sebebine dönmektir düşmek. belki vuslattır düşmek. enel haktır düşmek.
 4. ittirilme/ kalktırılma sonrası girilmiş yerlerin içinde bulunmayı açıklar. bir geneleve düşülür mesela bir de mapushaneye ekseriyetle.
 5. garantilidir, düşersin kalırsın. ama kalkmak öyle degildir. bir daha düşmemek garantisi yoktur onun ama düşmüşsen düşmüşsündür. bir kere düşmüşsenve ta dipteysen yerdesindir. bir daha düşmezsin. ne güzel bi'şidir bu ya!
 6. fotoğrafın altında şöyle yazıyor..: Boston'da bir kadın ve bir kız apartmanın yangın merdiveninin çökmesiyle düşmeye başlıyorlar.. http://www.milliyet.com.t...a/50yil/default.asp?id=21
 7. türkmence çıkmak, varmak, inmek anlamına gelir. (bkz: uçağımız az sonra düşecektir)
 8. biraz da kalkmasını bilmektir.
 9. dengesini yitirerek yere yıkılmak, devrilmek.
 10. azerice de inmek anlamına gelir. ör; sayın yolcularımız uçağımız birazdan düşecektir.
 11. rezilliktir,dip noktasıdır hatta...
 12. msn sohbeti sırasında bağlantının kopması. ardından bağlantı sağlandıktan sonra kişi kaldığı yerden devam edebilmek için şu cümleyi kurar."düştüm".
 13. yere kapaklanmaktır feci şekilde can acıtabilir, kalabalık içinde düşmek insanı rezil eder. bir de komik etkiler yaratır mesela düşen kişi olayı toparlamak için oturduğu yerden gülmeye falan başlar iç ses "allah belamı versin rezil oldum yolda yürüyemiyorum ne salağım" falan der; ama birkaç dakika oturmak farzdır kendimle dalga geçebiliyorum "ne tatlıyım" etkisini yaratmaya çalışmaktır. düşmek kötüdür arkadaş! ben bunu bilirim bunu söylerim adam gibi yürüyün kafa göz yarmaya gerek yok hem düşenin dostu da olmaz zaten.
 14. fiile muhattap olanın kaldırılması gerekendir.
 15. (bkz: düşenin dostu olmaz)
 16. seviyesizleşmek anlamına da gelir.
 17. eğer benim gibi sakar ve sürekli düşen biriyseniz bu oldukça doğal bir durumdur. fakat eğer es kaza bir ilk okulun önünde düşmüşseniz, ön dişleri kırılmış, yüzü yara bere içinde bir çocuk tarafından parmakla gösteriliyorsanız ve bu çocuk "ehehe ehe ehehe" diye çürük yan dişlerini sizin gözünüze gözünüze sokuyorsa ağzına iki tane yapıştırıp kalan bütün dişlerini dökmek gelebilir içinizden.
 18. zavallı duruma bürünmektir.
 19. a.kadir bilgin şiiridir. Ölüme düştü akşam tülbentten süzdüler bataklığı öksüz bir arı kuşu kaldı. Dalgaya düştü deniz unutup tuza döndü koynundaki balığı Maviye düştü kırlangıç kanadı bulutla oynuyor düşler ışık yokluğun öbür adı. Sevgi çağırınca düşmez savur umutlarını yele göğe yükselsinler hele.
 20. liseye yeni başlanmıştır. bir pazartesi günüdür. tüm okul bahçedeyken, istiklal marşı' nı okuduktan sonra sırayla sınıfa giderken okulun basamaklarında 1500 kişinin önünde yerle yeksan olursun. canın yanmaz ama rezil rüsva olursun. bir ay da tenefüse çıkmazsın. unutulur mu tabiki unutulmaz!
 21. beni derinden etkileyen ataol behramoğlu şiiridir.* "Uçak simdi Düsüyor" Dedi yanimdaki. Düsmenin bilmesem Inmek oldugunu Azerice'de Herhalde o saat Yüregime inerdi.
 22. uykuya yeni daldığında veya uyuyorken bir an merdivenden ya da yüksek yerden düşer insan. işte o an aniden zıplayarak uyanırsın.
 23. Arkadaslarimda olunca guldugum ama bende olunca bozuldugum sey! Bide ruyada olur ya iste o cok fena
 24. sadece baki'nin şiirlerinde 50'den fazla farklı anlamda kullanılan türkçe bir kelime. bu olay türkçedeki sinonim zenginliğinin bir göstergesidir.
 25. Düşenin dostu olmaz. O yüzden ayakta kal.

senin dusmek kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap