duygusuz sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


duygusuz kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : içli, hassas, hisli

<< düşmek düz >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te içli kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 9 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. duygularını göster(e)meyen insanlar için kullanılan bir sıfat.
 2. argoda "odun"
 3. duygusal olmayı beceremeyen. romantik bir film bittiğinde ağlayanlarla öküz-tren ilişkisini yaşayan insanlar.
 4. katatonik şizofreniden mustarip birine iftira atılıyor da olabilir, dikkat edilmelidir. duygusuz tanımlaması genel geçer toplum belirlenmişleri üzerinden ayrkırı kimlik arz eden kişilere deli yakıştırması yapılması gibi bir şeydir. belli bir his ve bu his üzerinden bir bütünlük söz konusu olmadığından, toplumun karakteristik yapısına mugayir davranış biçimleri toplumun yaftacı neferleri tarafından belirlenir, mimlenir. bak gör kimmiş duygusuz.
 5. bilgili yazardır, okunmalı ve okunduktan sonra düşünülmelidir.
 6. bu tür insanlar diğer insanlara garip gelebilir..hatta acıyarak bakanları da mevcuttur ama yanlıştır bir insan duygusuz ise duygusuzdur yani bu içten gelen bir şey deiğiştiremezsin ki.. misal bayramda herkes ana-baba hasretiyle memleketine gitmek ister bu duygusuz insanda böyle bir his oluşmaz.. bayramda seyranda herkes birbirini arar ama duygusuz insanın içinden hiç bir ihis gelmez.. yıllarca aynı okulu,sırayı,öğrenci evini paylaştığı arkadaşlarını herkes arar sorar msne eklerken bu bir gün bile düşünmez acaba şu arkadaşım ne yapıyor diye. ya da arayıp hal hatır sormaz.. kimileri diyebilir ki vefasızlık bu.. sevgilisinden ayrılırken dönüp bakmaz bile.. ayrıldıktan sonra eve gider pc de oyun oynar.. yeni girdiği ortamda bir anda sevilir,sayılır arkadaş bulur ama hiç birini bir gün aramaz hadi dışarı çıkalım gezelim diye. canı isterse dışarı çıkar gezer. sadece küçük çocuklara şefkatle yaklaşır,gözleri dolar,sever yavrucakları.. böyle yavrucak yapmak için de bir sevgiliye ve müstakbel bir eşe ihtiyaç vardır. sevgili bilse böyle duygusuz bir insanla beraber olduğunu kahrolur.. ama onun kahrolması da pek enterse etmez duygusuz insanı.. bu olmadıysa tazesine bakarız der g.tünü döner yatar.. ayrıca kaç gündür hastayım bak bi arayan oldu mu görüyon de mi ? diyen insana hayretle bakar..anlamlandıramaz.. zira kendisi hastayken bir kişi bile armasa umrunda olmaz. maça gidiyosunuz bana niye haber vermiyorsunuz diyen kişiye de aynı hayretle bakar.. ne hayırsızsın ne zamandır aramadın sormadın? diyen insana şaşırır ama bir şey diyemez.
 7. belki de göründüğü gibi olmayan insandır. duygulu olmak ağlamak mıdır, her olumsuzlukta kedi yavrusu gibi kıvranmak mı..hayır..bir yazar tanıyorum numaradan ağlayabilen birçok kişi görmüş..bir yazar biliyorum duygusuz diye kimliklendirilmiş, artık en yakınları bile espriyle karışık onun vurdumduymazlığını, ruhsuzluğunu,duygusuzluğunu yüzüne söyler olmuş..kime göre peki..bir yazar tanıyorum teyzesi öldüğünde annesi daha da kötü olmasın diye ağlamamış.. ailenin önemini çok iyi bildiğinden erkek arkadaşının annesi ilişkiyi istemiyor diye neden yokmuş gibi sevgilisinden ayrılmış ve yine o sevgiliden de duygusuzsun sen damgası yemiş. duygusuz insan yoktur..çok duyguluya göre daha az duygulu olanı vardır ancak, ya da asla gösteremeyeni. belki de gösterememekten kaynaklıdır o hırçın, umursamaz tavır.kimbilir..
 8. (#4758201) ne demek istediğini, ne yapmaya çalıştığını anlayamadığım; başlık açma kurallarından bihaber sözlük yazarlarını bilgilendirme çalışmalarım sırasında dahi gelip ayarı dayamayı başarmış, ayara aç yazarlardan. uçmak fiilinin kökünün uç olduğunu kabul etmemekteymiş ayrıca kendisi. ilginç. (bkz: kendi kitabına göre ayar veren yazar)
 9. Yağmurlu bir günde duygularınızı katıp bir yazı yazın şeklindeki ödevini üç sayfa boyunca yağmur yağıyor,yağmur yağıyor,yağmur yağıyor,yağmur yağıyor,yağmur yağıyor,yağmur yağıyor...yağmur dindi şeklinde yazan kişidir.
 10. (bkz: vurdumduymaz kör ayvaz) diğer deyimiyle.
 11. 'kızlarda' erkeklerin kendilerinden ayrılması sonucunda ettikleri en duygusal laf, sözcük, kelime vesaire.
 12. Duygusuz deyince aklımıza direk gaddar olan gelir ama bazı insanlar duygularını belli etmekten kacınırlar veya da gösteremezler.
 13. özenilmemesi gereken, ama son zamanlarda "ben duygusuzum, çok kral" diye anlatılan bir hastalık. aslında biraz sosyopatlık oluyor damarlarında. yalan sanatı dediğimiz olayda da profesyonel oluyorlar kendileri. istedikleri zaman ağlayabiliyorlar. istedikleri zaman vurdumduymaz olabiliyorlar. son olarak: kesinlikle uzak durulması gereken kişiliklerdir.
 14. voici! duygu barındırmayan. hayat bazılarına mutsuz olmakla, duygusuz olmak arasında bir tercih hakkı tanır, daha fazlasını değil. evet kesinlikle öyle... en son daha erken olsa da duygusuz olmayı seçmiştim... ha mutsuzluğu gördüğümden de değil hani. doğası öyle derler ya benimki de o hesap, hislerim körelmiş... heyecanlarım, üzüntülerim, sevinçlerim hiçbir zaman doruk noktasına ulaşamıyor. kızgınlığım ve tersliğim her ne kadar dışarıdan bazen rahatsız edici de olsa ben bunu seviyorum, sanırım mutluluk anlayışım da bu.
 15. (bkz: yay burcu erkeği)
 16. Duygularımın şiddetinden korkup kaçan insanlar, daha az hisseden birilerini hak ediyorlar.
 17. (bkz: dexter) duygu yoksunu, kötülerin düşmanı katil.
 18. (bkz: vurdumduymaz kör ayvaz)
 19. duygusuz değildir. duygularını göstermez, ya da gösteremez sadece. ayrıca, bir tanıdığın öldüğünü duyduktan sonra herkes salya sümük ağlarken "banane" dediğim için herkesin bana dediği hededir.
 20. artık hiç bir şey hissetmeyen yaşayan ölü .
 21. duygulu olmayan.

senin duygusuz kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap