ebedi sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


ebedi kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : fani, geçici, ezeli

<< düzmece ecnebi >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te fani kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 6 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. hersey yok olduktan sonra bile varligini koruyacak olan.
  2. annemin yaşamasını istediğim süreç.
  3. bir sabahattin ali şiiridir.ebedigerçi, kafamı vurdum duvarlara yeisle;gerçi, benden kaçtığın zaman yanlış bir hisle,"niçin anlaşılmadım?" diye çok inledimdi.şimdi kalbim rahattır, şimdi başım serindir...kalbim ki senin en son sığınacak yerindirve tekrar geleceğin günü bekliyor şimdi...çünkü insanlar yarın isteyince etini,aradığın lekesiz kardeş muhabbettini,yalnız benim serseri kalbimde bulacaksın...maskesi çabuk düşer temiz olmayanların;nihayet iç yüzünü görerek insanların,göğsüme küçük bir kuş gibi sokulacaksın...ben ki her şeye dudak büken derbederim,ne kimseye yar olur, ne de bahtiyar ederim,fakat sana her zaman hürmetle tapacağım...taşlar bile sarsılır duyduklarımı yazsamah kardeşim!..ben seni hiçbir şey yapamazsamebedi yapacağım!..ebedi yapacağım!..
  4. sonsuza, ebediyete ait anlamına gelen bir kelimedir.
  5. sonsuz, ölümsüz.
  6. ateş müzik etiketiyle yayınlanmış olan enstrumantal piyano ve balaban albümü. balaban'ın o hüzünlü sesine piyano ne yakışırmış meğer. albümde yer alan şarkılar;krizantemülfet sargınagehanebedisafiyamaç gece yudum ukteşarkıları kısaca tanımak için;http://www.esenshop.com/detail.aspx?id=47427
  7. ezeli çiçek açmışlık.
  8. ruh: 21 gram ve ebedi.bütün bir ruhuyla sevince insan, sevgiliye duyulan sevgi ebedi.beden gitse de, ruhu bir bütün halde tutan sevgidir,kalıcı olan.
  9. "sözlükte "zeval bulmayan, sonu olmayan, uzun ve sonu gelmeyen, sona ermeyen zaman" demektir. dinî literatürde ise, varlığı, gelecek açısından sonsuz olarak devam etmesi anlamına gelmektedir. buna göre ebed, ezel'in zıddıdır. kur'ân'da "ebeden" kelimesi te'kit için kullanılan bir zarf olarak yirmi sekiz yerde geçmektedir.ehl-i sünnet inancına göre, allah'ın ne başlangıcı ne de sonu vardır. allah ezelî ve ebedîdir. o'ndan başka gerçek ezelî ve ebedî olan bir varlık yoktur. allah'ın âhir, bakî ve dâim sıfatları, o'nun ebedî olduğunu ifade etmektedir. (f.k.)"kaynak: dini kavramlar sözlüğü.
  10. sabahattin ali'nin içten şiiri. seven, iyiliğe inanmış çoğu insanın aklından geçenleri özetlemiştir. kişisel bir meseleden bahseder gibi yazmasına rağmen bunu başarmış olması da takdire şayandır. kafiyeli yazmak için uğraşmasaymış daha da iyi bir şiir olurmuş hatta. "ebedi yapacağım!" diye infilak ederek biten şiirin en vurucu yeri de (hele günümüzde) şurasıdır,"maskesi çabuk düşer temiz olmayanların;nihayet iç yüzünü görerek insanların,göğsüme küçük bir kuş gibi sokulacaksın..."

senin ebedi kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap