ekim sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


ekim kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : biçim

<< ehil ekşi >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te biçim kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 1 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. yılın onuncu ayı.
 2. (bkz: ekim devrimi)
 3. almancası oktober olan sözcük.
 4. artık her yerde söylenmemesi gereken ay. (bkz: anlayan parmak kaldırsın)
 5. bir sonbahar ayı.
 6. ispanyolca: Octubre
 7. içimi hüzün kaplatan aydır,sarı sarı yapraklar düşerken ağaçlardan.
 8. yılın en güzel ayı. hava ne soğuktur ne sıcak. bitmeyen bir günbatımını seyrediyormuş hissini verir bu ay. doğduğum aydır.
 9. yönetmenliğini ve senaristliğini sergei eisenstein-grigori aleksandrov'un birlikte yaptığı 1927 yapımı ekim devrimi filmlerindendir. [alıntı] sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olan ekim, amerikalı gazeteci john reed'in, 1917 ekim devrimi'ni anlatan "dünyayı sarsan on gün" adlı ünlü romanından sinemaya uyarlanmıştır. yapıt, bu nedenle romanın adıyla da anılmaktadır. filmde, bu olağanüstü günler çarpıcı bir görsellikle anlatırken, devrimin anlamı ve düşünsel temeli de ortaya konuluyor. sinema tarihinin en seçkin kuramcısı olan eisenstein, ekim'de kurguyu salt bir öykülemenin ötesinde, düşünceleri, kavramları hem de soyut kavramları anlatmada kullandı. ekim'in sanatsal değeri ve sinema diline katkıları, günümüzde özellikle sinemada dilbilim ve göstergebilim araştırmaları sonucu daha iyi anlaşıldı ve önem kazandı. [/alıntı]
 10. Ekim: Türkçe 'ekme' eyleminden... Tarlaların sürülüp ekildiği ay...
 11. terazi burcunun bittiği akrep burcunun başladığı, sonbahar mevsiminin ikinci ayı.
 12. acayip şeyler olmakta buralarda aylardan hangisi bir önemi yok. diyelim ki ekim; sonbaharın en ağırı ya da temmuz olabilir, hani o sıcaktan kavrulurken üstüne dert bindirdiğimiz ay. ne farkı kaldı ki artık zaman anlamını yitirdikten sonra. ben ekim diye ısrar edenlerdenim... rüzgarda savrulan saçlarım aklıma geldi, bir de şu balkona çıkıp bir taraftan soğuğu yediğim bir taraftan yağmura aşık olduğum gece. aşık mı, yok canım ne aşkı; yine abartıyorum, oysa hüzünlüydü o gece.. üzerinden zaman geçince kıymetli olur ya yaşananlar... benim dilim de bu duyguya alışmış, bir yıl sonra bugüne dillendirilmiş. on iki ayın en güzelidir ekim. kararsızlığın doruğa çıktığı, yazın yaşadığınız mükemmel anların size hoşcakal dediği, geri gelen kışın size maziyi derin derin hatırlattığı, melankolinin ayıdır ekim. hani bir olay vardır; bütün gece sigarasızlıktan çatlarsınız, uykunuz da gelmiştir baya baya ama sigarasızlığın verdiği stresten uyuyamaz, sabahı beklersiniz. market açılsın da sigara alayım. market açılır, gider sigara alırsınız ve bir tane içtikten sonra uyursunuz. bütün geceyi, altı saati, sırf o an için geçirirsiniz. saçmadır belki ancak müthiş rahatlarsınız. ekim de böyledir işte. bütün sene beklediğiniz, özlediğiniz, planladığınız her şeyin, her dumanlı anın sona geldiği aydır. ya düşlerine yenik düşersin ya da yeni planlar yaparsın ama dedik ya kararsızlığın doruğa çıktığı zamanlardır. belki de boşa geçen, sigarasız gece gibidir ekim. yalnızlıktır, aşktır, kendine yönelmektir, hüzündür. on bir ayın rövanşıdır.
 13. bugün 2009 versiyonunun ilk gününü geçirdiğimiz ay.
 14. Sonbaharın tüm özelliklerini gösteren bir aydır.Havalar artık limonata tadındadır. Bunaltmaz, üşütmez. Ağaçlar yapraklarının rengini değiştirir ve dökerler.Ekimin soğuk günleri de olur. Bu da kışa hazırlanın diye bir uyarıdır kanımca. Ama, Ege ve Akdeniz' de daha farklıdır ekim. Güneş hala parlaktır ve ısıtır. Tam bir sarı sonbahardır güneş ışınları. Romantiktir. Yurdun çoğu bölgesinde kazak, mont giyilirken, hala kısa kol giysiler giyilir, denize bile girilir rahatlıkla son turfanda olarak. Sahillerde iğdiş keyfi yapılır. (bkz: iğdiş Keyfi)
 15. (bkz: öderseniz ekime ödemezseniz s kime)
 16. Dünyaya geldiğim aydır. Ayrıca sonbaharı ve hüzünü temsil eder.
 17. bu ayda doğanlara bulunduğu mevsimden kelli verdiği güç, seksapalite, hırs ve kıskançlıkla ünlü olan aydır.
 18. 11 gün sonra veda edeceğimiz aydır. bitmesi kışın artık geldiğinin habercisidir.
 19. eşinizin soyadını aldığınız ve yine eşinizin soyadını bıraktığınız aydır.
 20. hoşgelmiş -sevgili- tedinci nesil yazardır. *
 21. hoş gelirse ekime kadar, gelmezse kendi bilir yedinci nesil yazar.
 22. "Eylül toparlandı gitti işte Ekim falan da gider bu gidişle" turgut uyar
 23. güzel nick. yazarını da zamanla tanıyacağız inşallah. ekim olması hasebiyle sanki böyle gördüğüm her yerde artılayacağım gibi geliyor. sözlüğe kaliteli entryler döşenmesi dileğiyle hoşgelmiş diyorum.
 24. izmirle bir alıp veremediği olan yazar, büyük ihtimal biri canını yakmış... *
 25. aramızda sıcak bir elektriklenme olan yazar.

senin ekim kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap