gecmis sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


gecmis kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : gelecek, ati, ertesi

<< geçmek gel >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te gelecek kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 5 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. bugüne ait olmayan, geride, dünde kalmış olan, eskiye dair, nostaljik değerler taşıyan. (bkz: di li gecmis) (bkz: sozun ne gecmisi vardir ne de gelecegi)
 2. iyileştirilmesi gereken yaralar olduğu sürece, geçmiş bugün olarak kalır.
 3. insani kilit yapar , kapak olur bazen gecmis.. onu yasayana.. (bkz: kapak olmak)
 4. ingiizcesi için: history
 5. ing: past
 6. (bkz: mazi)
 7. msn de iletilerin kaydoldugu dosyanın ismi. bazen hayırlı işlere vesile olsa da bazen asırı köstek olmaktadır. eski sevgiliyle olan diyaloglar burda da saklanmayıp worde aktarılır.
 8. yaşantılarının kötü de olsa özlenmesi gibi tuhaf hissiyatlara yol açabilen 'yokluk'... 'hayal' ile 'geçmiş' olgusunun beyinde aynı tip kayıt türüne sahip olması, yani beynin ikisi arasında 'fark görememesi' ise ayrı bir fenomen. belki de bir tür lütuf, insanoğluna ve kızına...
 9. ne kadar yaşarsan yaşa bitmiyor hüznün metal tadı. ve her şey gibi gelip geçici görünüyor. ne sanmalı insan.. nerede durmalı... bu boşluk nereye kadar götürmeli insanı. belki de her şeyden habersiz yaşamak en iyisi... kalabalık, her şeyi yok ediyor ve her hangi bir olgudan bahsetmek kadar kolay boşluğun kalabalığından bahsetmek. bir boşluk.. içinde yüzmeye çalışan insanlar ve hepsi binbir elemin kucağında kendi geçmişlerinden devşirdikleri anıları tazeliyorlar.insanın kendini ve belki de geçmişini iyi yada kötü tekrar yaşar gibi görünmesi ne tuhaf. Geçmiş, bizi biz yapan..
 10. geleceğe sağlam bir temel atmak için arkada bırakılması gerekendir.
 11. geçtikten sonra kıymeti bilinen zaman dilimi (bkz: dünler değerini insana yarın anlatırmış)
 12. sözlükte özel mesaj bölgesinde mesajlaştığımız kişi ile daha önce yaptığım özel mesajlaşmaları görmemize yarayan yeni uygulama.
 13. yaşadığınız her anı tam olarak hissetmenize engel olan, her daim bir karşılaştırma içine girdiğiniz ve nedense sürekli özlem duyduğunuz zamanlardır. özellikle 20 li yaşlar sonrasında geçmişe dönme arzusu ağır basar. bu yüzdendir ki yaşlı insanlar çocukluklarını, mahallelerindeki bakkalları, evlerinde sakladıkları meşeleri çok iyi hatırlarlar.
 14. ney miş.. geç^miş.. öyle demek.. zahir..
 15. kurgunun ön koşulu. yaratının karşı koyulamaz başlangıç hali.
 16. bir söğüt ağacıdır. bazen gelecegi gölgeler, bazen şimdiyi dinlendirir.
 17. sözlükteki entrylerin bulunduğu zaman dilimi.
 18. unutmaya çalıştıkça unutamadığınız hatıraların saklandığı yer.
 19. takılınırsa geleceği engelleyen takılınmazsa aynı hataları yeniden yapmanıza neden olan yani azı karar, çoğu zarar birşey..
 20. silmenin mümkün olmadığı, geride kalan zamanı tanımlar.
 21. en beğendiğim küfrü[geçmişini .ikeyim] oluşturan sözcüklerden biri.
 22. sürekliliği olan ve kendini zaman zaman anı olarak hatırlatan...
 23. bazen usta ve görünmez eller tarafından silindiğine inandığınız yaşamınızın dönüp dönüp bakmaya kıyamadığınız parçası. doğduğunuz ev satılmış , ilk gittiğiniz okul yıkılmıştır. yeniden yapılsa da okulunuz adı değişmiştir. bahçesinde koştuğunuz okul yoktur. büyüdüğünüz ev başkalarına aittir, önünden geçersiniz ışığı yanmaktadır. lanet edersiniz kadere, o evde ben büyüdüm diyerek... orta okulunuzun bahçesi değişmiştir. kocaman bahçe ikiye bölünmüş, basket potanız sizin değildir artık hani bahçesinde patenlerle kaydığınız... lisede okuduğunuz iki binadan biri başka bir okula verilmiş üstelik adı da değişmiştir... ilk sevgilinizin elini tuttuğunuz, yanında uyandığınız ev yoktur artık... hepsi satılmıştır.. sanki görünmez bir el geçmişinizi silmektedir... sanki geçmişiniz sizden koparılıp alınmaktadır. peki adı büyümek midir bunun? büyümekse adı gerçekten, istemiyorum büyümeyi... yine koşmalıyım o bahçede, top oynamalı, ip atlamalıyım.. her şey değişmiş olamaz, değişmemeli... isyan gibidir kadere geçmiş, silinse de hatırası güzeldir...
 24. insan ilişkilerinde önemli bir nokta. eğer ki bir insanla yakınlaşıyorsanız, sizin ve onun geçmişi çok önemli hale geliyor. geçmişten kastım başınızdan geçenler ve hayatınızı etkileyenler. eğer karı-koca olmak gibi ciddi bir niyetiniz varsa, birbirinizin geçmişinizi bilmeniz şart. aksi halde karşınızdakini anlamak imkansız oluyor ve ilerleyemiyorsunuz, işler mutlaka bir yerden sarpa sarıyor. eğer karşınızdaki bu konuda açık değilse ve açık olmak istemiyorsa ne yolda olduğunuzu bir daha değerlendirin.
 25. Geçmişin gerçek yüzü hızla kayıp gider. Geçmiş, ancak göze göründüğü o an, bir daha asla geri gelmemek üzere, bir an için parıldadığında, bir görüntü olarak yakalanabilir. walter benjamin

senin gecmis kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap