genclik sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


genclik kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : ihtiyarlık

<< genç genel >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te ihtiyarlık kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 7 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. çocukluktan sonraki dönem..
 2. (bkz: hayatımın baharı)
 3. (bkz: jeogenç)
 4. sabah 5 te yatıp 7 de işe gitmektir.
 5. ben bir zamanlar şimdi senin durup baktığın yerden, durup baktım şimdi durduğum yere... o yüzden fazla üstelemeden diyebiliyorumki şimdi buradan, oraya sana bakarken, aynı sözcükleri söyleyip, aynı seslerini duymuyoruz onların... sözcükleri birbirlerine daha önce denenmemiş yerlerinden çarpıştırıp yeni armoniler yaratmak değil hepsi... fakat işte aynı yine gördünmü... aynı aynı, aynı fakat.. fakat aynı değil orada ve burada olmak... (#1370676)
 6. 18-20 yaşları arasında başlayan, 30-35 yaş arasında sonlanan dönem.
 7. ingilizce karşılığı teenages olan dönemdir.
 8. insanin gozlerinin yakini iyi gordugu yillar. bir de bedenin korpe, ruhun cig oldugu yillar!
 9. "Gençliğe güvenip vakit çok erken derken,belki elveda bile diyemezsin giderken".diyor N.Fazıl Kısakürek. En guzel ve verimli sekilde degerlendirilmesi gereken donemdir.
 10. umut sarıkaya'nın müthiş gözlemlerle yorumladığı hadise. şaşkınlığı, bilim adamının bir uzaylıyı incelenme esnasında duyduğu şaşkınlığa benzediği için koparabilir. hipermetropum el verdiğince köşesinden çıkarttıklarımı aynen aktarıyorum. "genç, ne acayip bişey lan. genç... yürüyor, saçı var uzatıyor, şekil veriyor. sakalını çeşitli yönlerden kesiyor.. hayata bakışını yansıtan tişörtler giyiyor.. bazı şeylere öfkeleniyor, telefonu havaya kaldırıp tepeden kendi resmini çekiyor*. o resmi, siyah beyaz yapıp arkadaşlık sitesine koyuyor. abartılı tepkiler veriyor herşeye. sorsan 'niye yapıyorsun' bunları diye, sen haksız çıkarsın çünkü genç o.. genç.. aslında ilginç."
 11. akıp giden yasam içinde sahip olunulan tek servet.
 12. yaşlanıldığında değeri daha çok anlaşılan dönemdir.
 13. "gelecektir" diye nitelendirilen insan ömrünün en verimli çağı. söz konusu gençler olunca başta biz gençler olmak üzere - evet ben de gencim- herkes gençliğin dejenere olmasından, ulusal, kültürel, dini konulardaki boşvermişliğinden yakınır. ancak unutulan bir şey vardır ki bizler bizden önceki neslin politikalarının, terbiyesinin ürünüyüz. gençlik gelecektir. hangi gençlik ? eleştirmeyen sorgulamayan boyundan büyük işlere karışmayan gençlik gelecektir.
 14. hiçbir seyin önemi yok bir yatakta debelenmekten baska ucuz hayaller ve bir birayla yapraklar ölürken ve atlar ölürken ve ev sahibeleri koridorlarda dikmis gözlerini bakarken; canlidir müzigi çekilmis perdelerin, sinek sürüleri ve patlamalar sonsuzunda son insan'in magarasi; hiçbir seyin önemi yok sizdiran lavabodan baska, bos siseden, keyiften, kistirilmis biçaklanmis ve tras edilmis gençlikten baska, kendisine sözcükler ögretilip ölsün diye arkasi yastikla desteklenmis gençlikten baska. Charles Bukowski
 15. kandırılmaktan , kanmaktan, her daim beyni sulanan, ne yapacağını ne yaptığını asla tam olarak idrak edemeyen , hayalle gerçek arasında gidip gelen insanın en berbat dönemidir.
 16. bir hitap şekli... +Selam gençlik...
 17. "odanın kapısı açıldı ve jack bleddose yalpayarak içeri girdi. tanrım genç chinaski'ydi bu. bendim. ıçimde ince bir sızı duydum. gençlik orospu çocuğu nerdesin. o genç ayyaş olmak istedim tekrar. jack bleodose olmak istedim ama birasını yudumlayarak köşede dikilen moruktum ben."
 18. gençliği yaşamak mı kötü yoksa gençliği özlemek mi ? hala karar veremediğim olgu.
 19. yanılgı dönemidir.
 20. kamil insanlar tarafından hep cehaletle özdeşleştirilendir. -siyasi olaylara karıştım -cahillik işte. çok cahilsiniz yavrum. -dün altıncı filoyu kovduk -cahil cahil işler yapmayın! -deli gibi aşık oldum -cahilsin daha geçer. -kızdığım adamı tekme tokat dövdüm -cahilsin cahil... hayatın en farkında olunan zamanları cahilceydi öyle mi? siz alim oldunuz da ne oldu mna koyiim...
 21. gençlik, heyecanın, alınganlığın ve dikbaşlılığın mevsimidir. Bu nedenle fırtınalı, heyecanlı, çok zor ve çok güzeldir. Dünya rahatlıkla, gençliğin bu özelliklerinden yararlanan uluslar ve onu baskıyla sindirmeye çalışanlar olarak ikiye ayırabilir. Bunlar arasında da büyük refah ve demokrasi farkı olduğunu biliriz.
 22. Gençlik, sahip olunmaya değer tek şeydir.
 23. nereye gittiği belirsiz olan... (bkz: gençlik nereye gidiyor)
 24. bozula bozula kınana kınana bir hal olmuş emo olmuş metalci olmuş ama bi türlü adam olamamış diyerek tabir edilen kuşak.
 25. necip fazıl' ın dizeleriyle... Gençliğine güvenip vakit çok erken derken belki elveda bile diyemezsin giderken.

senin genclik kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap