gidis sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


gidis kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : dönüş, geliş

<< gider gıpta etmek >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te dönüş kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 3 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. (bkz: ayrılık).
  2. çekip gitme isteğini uygulayış.
  3. bir oruc aruoba siiri;" nereye- ne yere- gittigini, gidecegini,gitmek istedigini bilmeyen kisi icin,her yol aldaticidir.bir yol, bir yonde yurunmekle varolur.yola cikan kisi, yolun gerektirdiklerinisonuna dek kabullenmek zorundadir.yola bir kez cikmis kisi, dursa bile,artik, hep, yolda kalacaktir.kendi yolunu bulamayan,butun yollari bosuna yurur.yerinden huzursuz olan kisi, yola duser-yeni bir yer bulmak icin olmasa bile,biraz yurumek yol almak icin...yolunu kendin yuruyebilmek icin,yonunu kendin koymak zorundasin.yurunmemis yol yol degildir.sahici yurume,yol acmadir.insanin ozgurlugunun temeli,kendisinden once zaten acilmis, belirlenmisyollarda yurumek 'zorunda' kalarak,yonlendirilmektedir- ozgurluk de, yol acabilmektir.zaten, hep, kirik-dokuk, param[arca iliskilerbirakip ardinda, boylesineyikici, yirtici bir yolda yurumuyor muyasam?yola cikan kisinin tek 'yardimci'si,yolu, yaninda, onunla birlikte yuruyendir- yoldastir...yolcuya, yurunmeden, 'yardim' edilemez.- duran, yuruyeni anlayamaz.insanlar yanyana yurumesini bilmiyorlar ki-hep birbirlerinin ustune ustune yuruyorlar.homerosun deyimi hala gecerli:cogunluk, insanlarin neredeyse hepsi,'bir(er) yuk olarak yasiyorlar yeryuzun(d)e'..."
  4. ''gidiş yolunu en iyi, dönenler bilir.. bilenler de dönmez ama..''özdemir asafyuvarlağın köşeleri
  5. “süzüldü gitti martıgölgesini sürüyerekesintinin içinden güneşe.gök bulutlandıkum ürperdigül dalgalandıdeniz eskisi gibi.”*
  6. "gidişi yollar değil, adamlar var kılar.dönüşü de adamlar değil yollar.."(bkz: özdemir asaf)(bkz: yuvarlağın köşeleri)
  7. birhan keskin şiiri:"senin gözlerin benim gerçeğim (sendeki telaşa onlarla inandım) bakmıyor bana, benden uzakta aramızdaki mesafede gerilen bir teli inletiyorum seninle sesi ben duyuyorum tek, bir şey duyduğu yok kimsenin benden başka. bir hülyanın hatırasında kasıp kavuruyorum kendimi diyorlar ki, hayat yalandır, aşk da. nasıl inanırım, o; olmak istemiş de olmamış bir yarım nefes gibi şuramda. sana dokunamayacak kadar ürkek kalmış olduğum bu mesafeden dön/erken sen önce ayaklarının gerçekliğine inandır beni, inanmak istesem de senin gidişin yalandır bende.”
  8. gıdıkın bir diger adi. cene kisminda birikmis yag, sarkar kimilerinde titresir yururken konusurken, kimilerinde sevimli mincirilasi durur.en meshur gıdışlardan biri seda sayan'inkiydi aldirmadan evvel tabii ki.. siyasetcilerin bir cogunda, gut olma yolunda ilerleyen kisilerde, irsi olarak buyuk aile bireylerinden miras kalanlarda kacinilmaz olarak gorulmektedir..gidisini sevsinleeer diye sevildikleri cok gorulmustur sahibi olanlarin.. boole iste(bkz: gıdık)
  9. kabul görmemekle açığa çıkar.işteşlik eki sahibi olması, yüreğinizin o an için karşıt görüş bildirmesindendir bedeninize."gitmek" daha güzeldir mesela. biri arkanızdan "gitti" dediğinde bir anlam taşır en azından.gidiş, henüz vazgeçememektir. soru işaretini büküp, ünlem yapmaya çalışmaktır, kaba kuvvet kullanarak.
  10. 'gidiş bu gece ay sarkıyor ömrüm üzerinden bavulumu toplamışım canım derlenmiş şarkı söyleyin diyorum ben giderken damıtılmış şarap da katmışım aşka kurutulmuş çiçekler cama derkenar gittim kaç ağaç geçtim bilemem nerde günlük tutuyorum evim orası telefon defterim ah rakam mezarları bir han adı: ıhlamur gölgesi kaç kez kaldım kaç kez ayrıldım bu gece ay savrulur ömrüm üzerinden kıvılcım bende, yağmalanan kül yağmalansın' görüldüğü gibi bir hulki aktunç şiiridir. hem de muhteşemdir.

senin gidis kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap