hayir sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


hayir kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : evet, şer, kötülük

<< hayatı hayırlı >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te evet kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 10 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. bir reddetme cümlesievet in karşıtı
  2. bi de iyilik anlamına gelir
  3. herkesin her zaman söyleyemediği bir sözcük.
  4. (bkz: no)
  5. bir seferde "hayır" mı,yoksa gayet uzatarak "haaaaaayır" mı diyeyıllardır pek çok kitlenin nasıl söylendigini tartıştıgı kelime.edit: turkce'ye cevrildi.
  6. adalet agaoglu'nun dar zamanlar, uclemesinin son kitabi. kitapta bir akademisyenin gunumuzde cektigi sikintilar araciligiyla turkiye'nin toplumsal durumu irdeleniyor..
  7. "her hayır diyen hıyar değildir" tabirini göz önünde bulundurarak ortalık bulandıralım..(bkz: hayırsız) olayı ile de kavramı pekiştirelim.. olmadı (bkz: hayırsız adam)ayriyeten bir sezen aksu 88 şarkısıdır hayır.söz ve müzik sezen aksu'ya aittir...damardır damar, damar kestirir bu şarkı adama...dün gece biraz kızgın biraz sinirliydinmutlaka bir şeylere sıkılmıştı canınyoksa sen ölsen bile asla bana öylehiçbir zaman sevmedim seni diyemezdinevet hatta biraz fazla sinirliydinbelki de ben hata yaptım farkında olmadanmutlaka işlerin filan yolunda değildiryoksa hiç böyle şakalar yapar mıydın senhayır, hayır yalan, sen de beni sevdin inkar etmehayır olmaz, bu yalnızca bir anlık öfkehayır, hayır yalan, sen de beni sevdin inkar etmehayır olmaz, bu yalnızca bir anlık öfkeöfkeli olmasan asla bağırmazdın öylene olur anla artık lütfen bitti diyebaşkası var artık diye yalan da söyledinsanki inanırmışım gibi böyle şeye tabi canım, seven insan niye kötü davransın ki yawuklusuna?kesin öfkeli anıdır... kesiiiiin...(özel bir not olacak ama. bu şarkıyı ilk olarak radyoların fıstığı sayesinde duydum. kırk yıllık sezen hayranıydım, o duyuş anına kadar doymamışım serçeme...)
  8. ne zaman ve nasıl söyleneceği ancak kişiliği oturmuş kişilerce bilinen ve hayata geçirilen kelime...(bkz: hayır diyememe)
  9. rusçada karşılığı ''nyet'' olan olumsuz anlamlı kelimebu durumda şu atasözü geçerlidir: ''kime nyet, kime kısmet''
  10. yararlı, faydalı, iyi gibi rakımı yüksek değerler.. hayra alamet olanlarının yanısıra, hayırdır inşallah olanları, hayrı görülenleri, hayra yorulanları mevcuttur.. duası da vardır, konsol aynalarının kenarına iliştirilir..allahtan, "hayır ve evet allah'tandır"; kaynak sorunumuz da yok yani..

senin hayir kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap