hur sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


hur kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : esir, tutsak, bağımlı

<< huner hürriyet >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te esir kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 4 sayfa içerik bulunmaktadır.

  1. özgür
  2. kim için ismindeki şarkısının klibi çok eskiden eko tvde dönen, motorsiklet kullanıcısı, müzisyen insan.
  3. mehmet ali aybar'ın ilk sayısını 1 şubat 1947 tarihinde çıkardığı, 6 sayı yayımlanan, chp'ye sert eleştiriler yönelttiği gazetesi. istanbul'da çıkmakta olan gazete 6. sayının ardından sıkıyönetim tarafından kapatılmış ve aybar'a sıkıyönetim bölgesinde başka bir gazete çıkaramayacağı bildirilmiştir. aybar bunun üzerine hür'ü 5 nisan 1947 tarihinden itibaren zincirli hürriyet adı ile izmir'de çıkarmaya başlamış, ancak bu gazete de 19 nisan'da düzenlenen bir saldırının ardından yayımını devam ettirememiştir.
  4. dokuzuncu nesil çaylak.
  5. (bkz: tarkan mumkule)
  6. serbest ile eşanlamlı olduğu sanılır. oysa hür, belirlenmemişliği ifade eder ve dışardan dayatmaları reddeder. serbest'te ise bir koşul durumu vardır. yani "ancak şu şu olursa" serbestsindir. örneğin liberalizmin hür piyasa yerine serbest piyasa kavramını tercih etmesinin arkasında da böyle bir koşulluluk varsayımı yatar. nedir o koşul? amiyane tabirle "parayı verenin düdüğü çalması"dır. yani hür olan herkes giremez. buradan da hür teşebbüs kavramının da bir çarpıtma olduğu sonucuna ulaşırız. çünkü, belirlenmemişliği ifade eden hürlük, koşul içeren teşebbüsle yanyana gelemez. bu ayırımın yeterince açık olmadığını düşünenler için başka bir dilde, bu kavramların neyi tanımlaklarına bakalım. ingilizce'de hür'ün karşılığı, independent ya da unconstrained iken serbest'in karşılığı ise free'dır. dilimize serbest piyasa diye çevrilen kavrama ise free market derler, independent market değil! aynı şekilde hür teşebbüs'ün karşılığı da free enterprisedır.daha fazla uzatmaya gerek yok. tevfik fikret'in rübâb-ı şikeste'sinden bir dörtlükle kapatalım: kimseden ümmîd-i feyz etmem, dilenmem perr ü bâlkendi cevvim, kendi eflâkimde kendim tâirim.inhinâ tavk-ı esâretten girandır boynuma;fikri hür, irfânı hür, vicdânı hür bir şâirim.
  7. cok yaygin olmasa da erkek adi olarak turkiye'de kullanilir.
  8. bir erkek adı olmakla beraber kavga anında ya da bir seslenme anında pek söylemesi güzel olmayan isimdir. 3 heceli bir isim olsa vurguyu 3. hecede koyarsın pek bir anlamlı olur. fakat tek hecede o sinir lezzeti olamıyor bea sözlük. hayır kendi sevgilimden biliyorum. ama manası güzel. sevgisi de...
  9. (bkz: hür doğmuştur insanoğlu, hür yaşamak hakkıdır)
  10. kerbela'da savaştan hemen önce ömer bin sa'd'ın ordusunu terk ederek hz. hüseyin tarafına geçen zat. ali şeriatı kendisini, isminin de yardımıyla, insan seçen bir hayvandır dipnotuyla ve varoluşçu çıkarımlarla kendini devrimci yetiştiren adamın hürriyeti olarak anlatır.

senin hur kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap