ihtiyar sözcüğünün zıt anlamlısı nedir ?


ihtiyar kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : genç

<< ihracat ihtiyarlık >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te genç kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 4 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. Yaşlı,kocamış olan,pir (kimse),genç karşıtı.
 2. arapça, seçme mânâsında kullanılan kelimedir. (bkz: ihtiyar heyeti)
 3. I Mevsim mevsim özenle büyüttüğün yüreğine O yanılmasın diye tembih ederken Bin yıllık tecrübeleri Uzun uzun yaşamışlığın arkasından Hiç kadar yaşamış olduğunu anlamaya başladığında, Bunca yıl kahrını çekmiş ellerin, intihar intihar yaklaşmakta sana. II Yaşadığın en büyük sevdanın arkasından, Yüzüne gülüp geçerken birileri, Birileri bir gülüşle, ömrünü sömürürken, Bir gülüşe feda edecekken kendini, Mutlu olamazsın diye haykırıyordu Gençliğinin o bıkkın düşünceleri. Hatırlarsın. Hiç kimse engel olamaz derken yaşadığım sevgiye, Ayaklarının altında ezip geçiyorlardı Biriktirdiğin, dokunmaya kıyamadığın aşkını, Yüzün çamur gibiydi, tanıyamadım, Rastladığım en hüzünlü çamurdu yüzün, Ucube fikirlerin arasında bulmaya çalışırken kendini, Taze topladığın "mutluluk getiren" dedikleri çiçekler Senden habersiz ellerinde solmuştu bile Bile bile Gecelerin en kara düşüncelerini taşırken günden güne Fark etmesen de, Kendi kendini öldürmek, Kendini terk etmek gibi erken ölümler geziniyordu duvarlarında. Tek bir şahit yokken yaşadıklarına ve Çocuğunu kaybetmiş anne feryadıyla sarılırken kendi yüreğine Boğazını sıkmaya başlayan yalnızlığın En yakın arkadaşındı sana. Adım yalnızlıktı. Daha sen hayatım dediğin köprü altını görmeden Sana tükenmez umutlar getiren dualar, çok uzaklara göç etmişti, Lanetler, isyanlar, belalar yazmışken kör büyücüler Boynundaki ömür muskasının içine, Tutunacak tek bir desteğin yoktu, Hatıralarının arasında. Ömür dar geliyordu boynuna, Çıkarıp atamıyordun. Korkma., korkmuyorsun zaten. III Yüzüne sıcak iklimleri taşıyan bir mevsim süsü ver, Geride bıraktığın tüm hatıralara dön sırtını, kaşısınlar, Kader, keder diye yanıp, ömür-gönül diye yağdığın gözyaşlarını, Kurumakta olan bir göle hediye et, Sahipsiz kalan aşkını değil, Senin aşkından mahrum kalanların düştükleri durumları düşün, Pahalı şaraplarla Nasıl gülüneceğini göster, Çevrendeki minyatür sevdalılara, Uzan kimsenin gelemeyeceği, Sana özel, altın sahillere, Bir yanında emrindeki güneş Ödül deniz, şarkılar söylesin dalgalarıyla Sana öldü demesinler, Seni ölü görmemeliyim. IV Kimse yokken, Herkes özenirken yaşamına kendini intihar intihar yaklaşan ellerinle Paylaş. * *
 4. ihtiyarlik bir mevkidir. her yasli ihtiyar degildir.
 5. yeni bir yazar. (bkz: hoş geldiniz)
 6. (bkz: moruk)
 7. hoş gelmiş. ihtiyarlığın verdiği bilgi-birikimi sözlüğe taşıması dileği ile hayırlı entryler diliyoruz.
 8. hayatı boyunca bol bol kımız içmesini dilediğim yazar.
 9. tez vakitte zirvelerde görüşmek ümidiyle. esen kalınız.
 10. heidi nin dedesini hatırlatan kelime.
 11. Hoşgelmiş olan nesildaşım, mahlasına uygun olarak sürekli 'ah zamane nin ....'ları yazdığı için yaşını soduğum ve bana 'karıştırma orasını' diyen bilge kişilik..
 12. beşinci nesil görmüş geçirmiş yazar abimiz.. nickinin müsebbibinin yazmış olduğu kitap olduğunu söylemştir.
 13. (bkz: besinci nesil silik)
 14. kendi işini kendi görebilen anlamındadır...
 15. seçme, tercih etme.
 16. kişi ömrünün yetiği sürece; bir gün muhakkak işiteceği ve de kendisi için söylendiğini bileceği kelime. (bkz: son anlar) (bkz: kaçınılmaz olan) (bkz: acı veren gerçekler)
 17. babaya hitap tarzı da olabilir ama ters zamanına gelinmemeli, fazla da kullanılmamalıdır tabi. + ehtiyar naber, naptın? - sikerim ihtiyarı da seni de şimdi ama. + ba ba.
 18. bazen bize kendimizi hatırlatan yada hatırlatması beklenen insanlardır. sokakta yüzü buruş buruş olmuş, elinde baston yürümekte, görmekte, duymakta zorlanan bir ihtiyar... bir düşünün; onunda bir zamanlar bebek olduğunu... dünyaya meraklı gözlerle bakıp, sağı solu cırmaladığı zamanları... sevgiye muhtaç olduğunu belli etmek için çıkardığı ağlama seslerini... onun rahatı ve huzuru için deli divane olan, her türlü fedakarlığa hazır annesini... uyuduğu zamanlarda ona bakmaya ve koklamaya doyamayan babasını... güldüğü zaman sanki bütün dünyanın onunla beraber güldüğünü... annesinin sımsıcak kucağında bulduğu tatlı huzuru... sonra biraz büyüyüp işe giden babasının ardından ağladığını ve işten döndüğünde sımsıkı onu kucakladığını... oynamaya ve eğlenmeye doyamadığı çocukluğunu... enerji ve hareket dolu gençliğini... düşünün, karşımızda şimdi aciz gibi telakki ettiğiniz insanın bir zaman ne olduğunu... ve ne olacağımızı...
 19. Otobüsde her an yerinizi isteyebilecek, sizi ayakta bile rahat gördüğü anda ayakta durduğunuz yeri de isteyebilecek kapasiteye sahip insanoğlu .
 20. davuldur. sesi uzaktan hoş olsa da hayatı zehir etme potansiyeline sahiplerdir. gecenin 3'ünde odamın arka kapısındaki kilerde anneannemin ne işi olabilir? neden yatmaz? neden her bokuma karışır? tabi her ne olursa olsun, büyük büyüktür.
 21. (bkz: otobüs te yer verilecek kişiler)
 22. http://www.youtube.com/wa...=LLtwVIx6cYydsHQ0Hy7DcUbQ +

senin ihtiyar kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap