kazak sözcüğünün zıt anlamlısı nedir?


kazak kelimesinin zıt anlamlı sözcükleri : kılıbık

<< kaybolmak kazan >>

android-uygulamamiz-yayinlandi


sanalsözlük'te kılıbık kelimesiyle ilgili ne demişler ?

bu kelimeyle ilgili sanalsözlük'te yaklaşık 2 sayfa içerik bulunmaktadır.

 1. kazakistanlı kimse
 2. gardroplardaki kış uykularından uyandırılmış, tüylü varlıklar.
 3. (bkz: kazak erkek)
 4. gel pc pc yi dinlemeyeip iki ay boyunca alinmayan sonra anca hasta olununca alinan kiyafet parcasidir. balikci yaka kazak vardir, 0 yaka kazak vardir. birde fermuarli kazak olur. bunun haricinde kazak turklerinden olan kazak vardir ama o giyilmez. giydirir dikkat edilmelidir.
 5. orta asya insanları henüz islamiyetle tanışmadan önce, orada yaşayan ve belirli bir yaşam biçiminde oldukları için kendilerine verilen bir isimdi. bir anlamda marjinaller için kullanılan bir isimdir. kelime anlamı toplumdan ayrı yaşayanlar demektir.
 6. (bkz: kirli yeşil kazak)
 7. ing.'ye cossack olarak geçmiştir.
 8. geneli kazakistanda yaşayan türk soylu bir halktır. birde (bkz: cossack)lar vardır. onlar ayrıdır *.
 9. bir kazağın üzerinden atlamak, etrafından dolanmaktan kolaydır...
 10. göte de bağlanabilen çok işlevsel bir giyecek türü. kışın kullanılması ve kıça bağlanmaması tavsiye edilir. (bkz: kıçına göre kazak almak)
 11. (bkz: kazak hırka bere)
 12. Orjinal Türk boylarında, bu isimli bir boy yoktur. Karadeniz kuzeyindeki Türk boylarının birbirleriyle kaynaşmasıyla ortaya çıkmıştır.
 13. yurt çamaşırhanesinde sıcak su ile yıkayarak ( ilk seferim tabi ) minnacık olan giysi. Soğuk suda yıkayın gençler. kazak sayımda azdı.. zor günlerdi azizim. zor günlerdi...
 14. kış mevsimini anlamlandıran iki şeyden biri. bir diğeri için (bkz: bere)ona itibarı geri verilmeli.
 15. (bkz: cossack) ' la alakası olmayan millet tam tersine türk soylu orta asyada yaşayan halktır. cossacklar ise ukrayna yerli halkı ve slav halkının karışımı olan bugünkü ukraynanın temsili halkıdır.
 16. kıpçak kolundan bir türk boyudur. kırgız türkleri ile yakın akraba olup kıpçak türkçesi lehçesi olan kazak türkçesi konuşurlar.
 17. genellikle yün ile örülen bir çeşit kış giyeceği.
 18. sevgili giymişse eğer, kazak olmaktan çıkar.
 19. yeni yan komşularım. sıfır Türkçesiyle anlayabildiğim kadarıyla ülkelerindeki Müslüman baskısından kurtulmak için deyim yerindeyse ceketlerini alıp çıkmışlar. erzak vermeye gittiğimde bomboş evde bize oturmak için yorganını serince içimi ayrı bir acıttı. düşünüyorum da biz ülkemizin/dinimizin değerini kaybedince mi anlayacağız?
 20. 80'li yıllarda pantolonun içine sokma modası olan bir giysi çeşididir.
 21. Bir türk halkı.
 22. boğazlı yaka, balıkçı yaka, bisiklet yaka, v yaka, şal yaka vb.. çeşitleri vardır.
 23. Kazakistan'da yaşayan türk boyundan olan kimselere verilen isim. Aslında bu boylarda kendi içerisinde ayrılıyor. Bildiğim kadarıyla kazakistan'da türkler arasında soy çok önemli. Hatta cengiz'e yardım eden bir türk boyundan olan kimseler bugün bile diğer boylar tarafından atalarının yaptıkları yüzünden hakarete uğruyormuş. yanımda üç tane kazak arkadaş var sözlük. iki tanesi ülkelerinden yeni geldiler ve burada olan arkadaşlarına bolca at eti getirmişler. Dün kahvaltıda galiba at etinden yapılmış sucuklu yumurta, akşam ise at etiyle karıştırılmış makarna yediler. Biraz evvel de arkadaş at etini eline almış bana ikram ediyordu. Nazik bir dille reddettim o da nazik bir şekilde yemeye devam etti. ilginç bir kültür gerçekten. At etinin dışında tanıdığım kadarıyla kazaklar gayet samimi, sıcak kanlı insanlar. Orta asya'daki türk boyları içerisinde belki de rusya üzerinden batı'yı en çok tanıyanlar kazaklar. Sovyetler döneminin etkisiyle rusya'ya karşı büyük bir sempati oluşmuş.
 24. tersten okunuşu aynı olan kelimelerdendir.
 25. kışın sıcak tutması için kazak giyeriz.evet...

senin kazak kelimesiyle ilgili yorumun ne ?

Sitemap